Aktualności
Środa, 20 maja 2015 19:36

Premiera książki „Mój wrzesień 1939” Mariana Jędo

Żołnierz Armii Krajowej i dowódca grupy osłony radiostacji „Wisła” opisał swoje wspomnienia z początków wojny. Promocja książki będzie okazją do spotkania z Autorem.
„Mój wrzesień 1939” jest historią siedemnastolatka zaskoczonego przez wybuch wojny. Marian Jędo mieszkał obok Krakowa w Piaskach Wielkich i z perspektywy tego miejsca opisywał pierwsze dni konfliktu, które wiązały się głównie z nalotami bombowymi.

Autor jest bacznym obserwatorem: bezbłędnie rozpoznaje poszczególne modele samolotów, trafnie analizuje sytuację, choć w jego relacji nie brakuje też niedowierzania i rozczarowania ze sposobu prowadzenia obrony.

W czasie wojny Marian Jędo pracował u urzędzie gminy, a następnie przy budowie portu rzecznego w Płaszowie i lotniska Rakowice- Czyżyny. Został zaprzysiężony jako członek Armii Krajowej w 1940 roku.

Wiosną 1943 roku został dowódcą osłony radiostacji „Wisła” pracującej dla Delegatury Rządu RP na kraj.  Książka na każdej stronie opatrzona jest oryginalnymi rysunkami autora, który za ich pomocą przekazuje emocje i uzupełnia informacje. Początek spotkania o 14-ej w krakowskim Muzeum AK. Wstęp jest wolny

Szczegóły: https://www.facebook.com/events/1648134868742551/
am


 
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl