Aktualności
Piątek, 21 marca 2014 12:36

Prace Rubensa w Zakopanem

W zakopiańskim Urzędzie Miasta odbyła się konferencja prasowa promująca wakacyjną wystawę w Miejskiej Galerii Sztuki im. Hr. Władysława Zamoyskiego. Od 5 lipca do 30 sierpnia w Zakopanem oglądać będzie można unikatową ekspozycję ponad 81 grafik z warsztatu P.P. Rubensa.
Jak tłumaczy Anna Zadziorko, dyrektor Galerii, wystawa będzie jedyną w Polsce i jedną z nielicznych w Europie. - Niemieckie Siegerland Museum, które od kilkudziesięciu lat kolekcjonuje grafiki Rubensa, nie chce ich wypożyczać ze względu na bardzo trudne do spełnienia warunki, w jakich mogą być one wystawiane. Aby ta wystawa mogła się odbyć, musieliśmy wyremontować całą galerię. Teraz odpowiada ona najnowocześniejszym wymogom muzealnym – mówi Zadziorko.

Wśród litografii, miedziorytów i drzeworytów obok kilku prac wykonanych samodzielnie przez mistrza znajdują się grafiki zrobione wg jego projektów przez pracujących dla niego słynnych grafików: Lukasa Vorstermana, Jana Witdoeka, Boetiusa a Bolswerta, Pietera de Jode II, Nicolasa Lauwersa, Paulusa Pontiusa, Mariunusa van der Gosa, Christoffela Jeghera.

Grafiki ze swojego warsztatu Rubens traktował jak swoje. Wykonywane były one pod jego ścisłym nadzorem i używane na przykład jako szkice późniejszych obrazów. Prezentowane prace mają poświadczenie udziału mistrza w pracy twórczej. Aby docenić kunszt ich wykonania i trud włożony w ich stworzenie, trzeba je zobaczyć w oryginale, na oryginalnym papierze – wyjaśnia Zadziorko.

Partnerem wystawy jest Muzeum Narodowe w Krakowie. Jak wyjaśnia Beata Majcher, kierownik Działu Upowszechniania Muzeum, krakowska instytucja pomagać będzie przede wszystkim w promocji wystawy, będzie jej ambasarodorem.

Dla miłośników sztuki przygotowany będzie między innymi specjalny bilet uprawniający do zwiedzenia zarówno ekspozycji zakopiańskiej, jak i „Europeum”, nowego oddziału krakowskiego muzeum poświeconego sztuce europejskiej.

Tak prestiżowa wystawa może się odbyć w Zakopanem dzięki partnerstwu naszego miasta z Siegen. Ta współpraca trwa już od 25 lat.

rkw/ zdj. Piotr Korczak
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl