Golemo
Aktualności
Środa, 20 lipca 2016 22:30

Powstał teledysk Galicja Projekt "Siła jest w jedności", czyli młodzi górale Janowi Pawłowi II

45 godzin spędzonych w studio, 100 osób zaangażowanych w projekt, 20 godzin na planie, 100 GB materiału filmowego, 40 godzin montażu i jest efekt - teledysk nakręcony przez górali z okazji zbliżających się Światowych Dni Młodzieży: Galicja Projekt "Siła jest w jedności" (Młodzi Górale drogą Jana Pawła II).
To podziękowanie Św. Janowi Pawłowi II za jego wpływ w ukształtowanie naszych charakterów, rozwój naszego kraju i regionu oraz nasz wkład i przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży, Kraków 2016 - napisali twórcy teledysku.Pomysłodawcą projektu muzycznego jest Damian Pałasz - skrzypek Zespołu InoRos i Zwyk, który w marcu 2015 utworzył sekcję nauki gry na skrzypcach i basach góralskich, najpierw jako rozwinięcie Zespołu Góralskiego „Rabiańsko Śleboda”, a później jako osobna jednostka. Wówczas pomysłem było sformowanie grupy dzieci, młodzieży oraz dorosłych, która muzyką góralską miała upiększyć liturgię Pasterki w kościele w Rabie Wyżnej, co zrealizowane zostało z sukcesem.

Z czasem zrodził się Galicja Projekt, nawiązujący nazwą do fundacji, w ramach której funkcjonuje i której pierwotny zamysł realizuje: utworzenie grupy artystycznej, zainspirowanej kulturą góralską, ale jednocześnie nawiązującej do innych kultur, potrafiącej wyjść poza utarte schematy, motywującej do kreatywności w muzyce, poszerzania horyzontów i realizowania własnej pasji. Ważnym wsparciem dla projektu m.in. od strony formalnej, doradczej oraz zabezpieczenia finansowego jest Łukasz Szklarz - pomysłodawca i kierujący fundacją GALICJA.

Skąd nazwa?

„Galicja”, ponieważ to szeroko pojęty region naszego pochodzenia, kojarzony z różnorodnością narodową i etniczną, gdzie muzyka nie zna granic geograficznych a kultura mimo zawirowań politycznych stale się rozwijała. Galicja to również autonomiczny region w Hiszpanii, charakteryzujący się odrębnym językiem zbliżonym do portugalskiego, ze słynnym miejscem kultu religijnego, Santiago de Compostela.

„Projekt”, ponieważ w zamyśle to otwarta platforma artystyczna, zapraszająca gości z różnych kręgów kulturowych i etnicznych realizująca wspólnie kolejne projekty muzyczne na zasadzie „sky is the limit”. Aranżacje są autorstwa Damiana Pałasza, a trzon projektu stanowią jego uczniowie, którzy pod okiem swego nauczyciela krok po kroku rozwijają umiejętności w grze na skrzypcach i basach góralskich.

Źródło: organizatorzy, zdj. Łukasz Sowiński
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl