Czwartek, 28 marca | Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
20.06.2015 | Czytano: 46

Powstaje Kwartał FKŻ na 25 Festiwal Kultury Żydowskiej (zdjęcia)

Głównym motywem tegorocznej jubileuszowej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej będzie dzielnica żydowska – fenomen, z którego zrodził się festiwal, który festiwal pomógł odtworzyć i który wciąż i na nowo kształtuje. Dlatego sercem tegorocznego festiwalu będzie Kwartał FKŻ– specjalnie na czas festiwalu zbudowane mini-miasteczko koło Starej Synagogi, które stanie się otwartą dla mieszkańców i gości przestrzenią pełniącą funkcje placu zabaw, czytelni, kawiarni, miejsca warsztatów i spotkań z literaturą, tańcem, architekturą i miejscem spotkań współczesnych i dawnych mieszkańców Kazimierza.

W Kwartale FKŻ można będzie poczytać książki, własnoręcznie zrobić sobie koszulkę ze specjalnie zaprojektowanym logo, nauczyć się tańczyć hip-hop, porozmawiać ze znanymi i cenionymi pisarzami, wypić kawę z findżana, zagrać w ping-ponga czy matkota, spędzić czas przy dźwiękach dobrej muzyki i nie tylko.

W galerii poniżej - kilka zdjęć z budowy Kwartału. Obiekt czynny będzie od 25 czerwca do 2 lipca.

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie to nie tylko jedno z najbardziej znanych na świecie wydarzeń kulturalnych Małopolski, ale też największy festiwal kultury żydowskiej na świecie.

Prezentuje autentyczną kulturę żydowską tworzoną współcześnie przez Żydów zarówno w Izraelu, jak też w Diasporze – i to w całej jej różnorodności: z jednej strony kulturę aszkenazyjską, z drugiej – sefardyjską; od kultury religijnej, bardzo tradycyjnej aż po zupełnie świecką, awangardową.

W tym roku przypada jubileuszowa 25 edycja największego festiwalu żydowskiego i jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Krakowa. Ponad 200 wydarzeń zaprezentuje współczesną kulturę żydowską z Izraela i Diaspory, ze szczególnym naciskiem w tym roku na lokalność i tematykę dzielnic żydowskich.

Tegoroczna edycja potrwa 11 dni, czyli o jeden dzień dłużej niż zazwyczaj i złoży się na nią trzysta wydarzeń. Do Krakowa zjadą wykładowcy z całego świata, którzy opowiedzą o historii żydowskich kwartałów w Jerozolimie, Casablance, Wenecji czy we Lwowie. Będziemy mogli ruszyć szlakami architektów żydowskich, wziąć udział w mizrachowych warsztatach wokalnych. Nauczymy się również piec chałkę pod okiem izraelskiego mistrza piekarstwa Uriego Schefta oraz właściciela Piekarni Mojego Taty Wojciecha Smętka. W Domu Bosaków przy ul. Sebastiana 32 zobaczymy wystawę fotografii Kazimierza z dawnych lat.

Nowością będą festiwalowe warsztaty filmowe. Nie zabraknie jednak stałych punktów imprezy. Muzyczna odsłona będzie okazją do ponownego spotkania z The Klezmatics, La Mar Enfortuna, Leopoldem Kozłowskim, Kantorem Benzionem Millerem czy Davidem Krakauerem.

Nowe brzmienia zaprezentują tacy twórcy, jak Kutiman Orchestra czy Alte Zachen. Zwieńczeniem będzie tradycyjny sobotni koncert Szalom na Szerokiej.

Szczegółowy program Festiwalu znajduje się na na stronie www.jewishfestival.pl

Tomasz Cichocki i materiały prasowe organizatorów

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl