Aktualności
Środa, 14 września 2016 20:08

Powstaje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Dziś na terenie województwa małopolskiego ruszył program „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.” Każdy z mieszkańców może brać czynny udział w poprawie bezpieczeństwa, a mapa pozwoli na podniesienie jego poziomu w miejscach wskazanych przez mieszkańców regionu.
Roman Wolski z KPP w Nowym Targu tłumaczy, że "należy również pamiętać, iż po zgłoszeniu zagrożenia za pomocą interaktywnej strony każda taka informacja będzie weryfikowana. Jeśli informacje się potwierdzą, Policja wprowadzi je wprost na mapy".

Informacje wykorzystywane w interaktywnej mapie zagrożeń opierać się będą na trzech filarach:
- w pierwszym filarze gromadzone są informacje z policyjnych systemów informatycznych;
- drugi filar to część interaktywna z bezpośrednim udziałem mieszkańców, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych;
- trzeci filar opiera się o informacje pozyskane od obywateli z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

Mapy zostały opracowane w oparciu m.in. o statystyki policyjne, a także na podstawie informacji przekazanych przez biorących udział w konsultacjach społecznych.

Na mapie znajdą się informacje m.in. o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie: kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem, rozbój, uszkodzenie rzeczy, wymuszenie, bójka, pobicie, uszczerbek na zdrowiu, oszustwo na wnuczka i na policjanta oraz przestępstwa na tle seksualnym, przestępstwa narkotykowe związane z posiadaniem i udzielaniem innej osobie środków odurzających lub substancji psychotropowych, przestępczość nieletnich, uwzględnione zostały także wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych.Podczas tworzenia mapy zagrożeń na terenie powiatu nowotarskiego przeprowadzono ponad 20 spotkań, podczas których mieszkańcy zgłaszali uwagi, mówili o potrzebach i zagrożeniach w swojej okolicy. W spotkaniach wzięło udział ponad 720 osób.

- Strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997. Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Krajowa Mapa Zagrożeń bezpieczeństwa dostępna jest na stronie Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu oraz na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie - dodaje podkom. Roman Wolski.

opr. s/
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl