Golemo
Aktualności
Niedziela, 2 października 2016 13:35

Poszli boso. Protestujący chcą likwidacji transportu konnego w Tatrach

Około 70 osób wzięło udział w sobotnim "Marszu bez podków" zorganizowanym na drodze do Morskiego Oka. Niektórzy zdecydowali się pokonać trasę bez butów. Wozacy podjęli decyzję o wstrzymaniu przejazdów konnych na czas protestu.
- Nie wiemy do czego są zdolni ekolodzy, dlatego dla bezpieczeństwa turystów, koni i nas wstrzymaliśmy przewóz konny. Chodzi o to, by nic się nie stało - tłumaczył jeden z przewoźników. Dopytywany przez dziennikarzy "co by się mogło stać" - jedynie dodał, że "poprzednie manifestacje obrońców zwierząt też miały być pokojowe, a wiadomo jak się skończyły".

Nie wszyscy podeszli do protestu Fundacji VIVA i stowarzyszenia Włóczybiegi z takim spokojem. Niektórzy nie kryli irytacji mówiąc, że gdyby wiedzieli, iż nie będzie można skorzystać z transportu konnego nie wybraliby się tego dnia na wycieczkę. - Mamy małe dzieci 4 i 5 latek, nie damy rady z nimi wejść - tłumaczył jeden z turystów. - Godzinę spędziliśmy na parkingu, godzinę stoimy tutaj, no co jest... - denerwował się inny. Dopytywani przez dziennikarzy co sądzą na temat protestu i jakie jest ich zdanie na temat pracy koni - nie chcieli sprawy komentować.

- Przyjechałyśmy z Łodzi specjalnie na marsz bez podków. Chodzi nam o obcowanie z przyrodą, zwracamy uwagę na wykorzystywanie koni, bo wozy są za mocno przeładowane turystami. Chcemy pokazać, że każdy da radę przejść tę trasę, nawet boso - mówią Joanna i Agnieszka.

- Nasz protest przeciwko wykorzystywaniu koni do zbyt ciężkiej pracy jest symboliczny. Dlatego idziemy bez butów. Chcemy pokazać, że to trasa łatwa, którą można pokonać bez butów i nie potrzebujemy wykorzystywać zwierząt, by zobaczyć Morskie Oko - wyjaśniała Anna Plaszczyk. - Domagamy się całkowitej likwidacji transportu konnego, zastąpienia (koni - przyp. red) alternatywnym transportem albo niczym. Naszym zdaniem konie nie powinny tu pracować - mówiła przedstawicielka Fundacji Viva.

Z kolei Michał Milbrant z WłóczyBiegów powiedział: - Nie jesteśmy za tym, by całkowicie zlikwidować konie, tylko by nie pracowały one za ciężko.

Gdy zwrócono mu uwagę, że jego postulaty nie są tożsame z tymi jakie głosi drugi organizator protestu, dodał: - Ja jestem za całkowita likwidacją transportu konnego, ale wtedy konie pójdą na rzeź. A ja tego nie chcę - zapewniał i jak dodał" problem trzeba rozwiązać na dużej płaszczyźnie". Zmieniając temat tłumaczył, że jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem są wózki elektryczne i "melex, który na jednej baterii jest w stanie objechać w górą i na dół".

s/

źródło: podhale24

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl