Aktualności
Sobota, 27 lipca 2013 20:04

Posłowie PiS domagają się kontroli prywatyzacji spółki "Polskie Tatry" oraz pytają o sprzedaż Geotermii Podhalańskiej

Podczas konferencji w zakopiańskich Kuźnicach, posłowie Prawa i Sprawiedliwości poinformowali, że złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Skarbu Państwa w sprawie prywatyzacji spółki „Polskie Tatry”. Zwrócili się także do szefa CBA o podjęcie działań mających na celu osłonę antykorupcyjną postępowania. Pytają - "komu, jak i dlaczego rząd Tuska chce sprzedać Polskie Tatry" oraz sprzeciwiają się "niezrozumiałej prywatyzacji kolejnych przedsiębiorstw na Podhalu".
- Czy jedynym powodem wyprzedaży polskiego majątku jest niekontrolowane już chyba poszukiwanie pieniędzy dla zasypywania dziury Rostowskiego? W Małopolsce i na Podhalu wiele mówi się o organizacji igrzysk zimowych. W ślad za deklaracjami, nie idą jednak działania rozwijające konieczną dla powodzenia takiego projektu infrastrukturę. Obserwujemy za to,nasilający się proces wyprzedaży posiadających taką infrastrukturę polskich spółek – mówił poseł Wiesław Janczyk.

- Przynajmniej część majątku spółki położona jest na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. W jaki zatem sposób rząd wyobraża sobie sprzedaż majątku położonego w granicach TPN wo­bec jasnych zapisów ustawy o ochronie przyrody, a zwłaszcza art. 2 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o zachowaniu narodowego charakteru strategicz­nych zasobów naturalnych kraju? - pytała posłanka Anna Paluch.

We wniosku o zwołanie sejmowej, pod którym podpisali się małopolscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości czytamy m.in. "Spółka „Polskie Tatry” została utworzona w 1992 roku przez miasto Zakopane i Skarb Państwa. Funkcjonowanie, zajmującej się przede wszystkim prowadzeniem placówek hotelowych i turystycznych, spółki ma istotne znaczenie dla miasta Zakopane z punktu widzenia rozwoju kultury fizycznej, rekreacji oraz jego promocji. Prawidłowe funkcjonowanie spółki „Polskie Tatry” jest konieczne do zapewnienia miastu odpowiedniej infrastruktury sportowej, rekreacyjnej i noclegowej, a co za tym idzie, do ubiegania się o status organizatora imprez sportowych o dużym zasięgu. Ministerstwo Skarbu Państwa już w zeszłym roku usiłowało sprzedać 71,87 procent posiadanych przez siebie akcji spółki. Do prywatyzacji jednak nie doszło.

Obecnie Ministerstwo Skarbu Państwa wystawiło spółkę ponownie na sprzedaż. Zainteresowanie zakupem akcji wyraziło przedsiębiorstwo Polskie Koleje Górskie (PKG), czyli założona przez samorządy Podhala spółka, która zakupiła Polskie Koleje Linowe. Taki sposób przeprowadzenia zmiany właściciela Polskich Kolei Linowych jest kontynuowany i może doprowadzić do tego, że kontrola nad PKL, firmą zbytą na rzecz spółki założonej przez samorządy, przejdzie w ręce podmiotu niekontrolowanego przez podmioty publiczne".

Posłowie poinformowali, że wnieśli również wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Infrastruktury z osobistym udziałem Ministra Środowiska, celem przedstawienia informacji na temat planów i przewidywanych skutków prywatyzacji, kolejnej podhalańskiej firmy, PEC Geotermia Podhalańska S.A.

Pod wnioskami podpisy złożyli posłowie PiS: Beata Szydło, Barbara Bartuś, Anna Paluch, Andrzej Adamczyk, Edward Czesak, Wiesław Janczyk oraz Piotr Naimski.

opr.s/

źródło: materiały prasowe PiS

Reklama
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl