Piątek, 29 marca | Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
11.01.2010 | Czytano: 76

Posiedzenie Rady Programowej Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II

Odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Programowej Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Rady Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. W uroczystości na zaproszenie ks. kardynała Stanisława Dziwisza wzięli udział Marszałek Marek Nawara i Wicemarszałek Leszek Zegzda, Wojewoda Stanisław Kracik, Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz duchowni, przedstawiciele świata nauki, kultury i mediów.

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II to ośrodek utworzony przez Województwo Małopolskie, Gminę Miejską Kraków oraz Centrum Jana Pawła II w celu inspirowania aktywnych form udziału w kulturze, rozwijania i programowanie twórczości artystycznej oraz promowania aktywnego udziału w życiu społecznym zgodnie z ideami, które głosił Ojciec Święty Jan Paweł II. W Radzie Założycieli Instytutu są Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i Prezes Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” ks. prałat Jan Kabziński.

Podczas spotkania przy ul. Kanoniczej w Krakowie powołano członków Rady Programowej Instytutu, w której znaleźli się m.in. kardynał Stanisław Ryłko, bp Tadeusz Pieronek, Wicemarszałek Leszek Zegzda, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Karol Musioł i Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz. Na inauguracyjnym posiedzeniu członkowie Rady zadecydowali, że jej pracom przewodniczyć będzie bp Tadeusz Pieronek.

W Instytucie mogą się spotkać ludzie różnych wyznań, którym zależy na dialogu i kulturze. Celem Instytutu jest pielęgnowanie i rozwijanie myśli Jana Pawła II. Rada Programowa będzie tę pracę prowadzić – mówił kardynał Dziwisz.

- Czerpiemy z idei Jana Pawła II to, co jest ważne z punktu widzenia tworzenia wspólnoty. Jego nauczanie ma dla nas szczególne znaczenie z powodu polskiej tradycji oraz tożsamości regionalnej i kulturowej Małopolski. Rada Programowa i fachowa kadra Instytutu gwarantuje realizację jego głównego celu – upowszechniania i twórczego rozwijania dziedzictwa Jana Pawła II, także poprzez nowe inicjatywy o wymiarze uniwersalnym – mówił Marszałek Marek Nawara.

Jak przypomniał Marszałek Nawara, 21 grudnia 2009 r. Sejmik Województwa Małopolskiego opowiedział się za ustanowieniem roku 2010 w Małopolsce "Rokiem Jana Pawła II Wielkiego", a 16 października 2009 r. podpisany został List Intencyjny w sprawie utworzenia i prowadzenia instytucji kultury pod nazwą Muzeum – Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski dodał, że Kraków od wieków jest miastem wielokulturowym, miastem dialogu i te tradycje są kultywowane z inspiracji Jana Pawła II.

W ramach posiedzenia Rady Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” przybliżono postępy w budowie nowej siedziby Centrum oraz dotychczasowe osiągnięcia tej instytucji. Od czasu oficjalnej inauguracji 2 stycznia 2006 roku Centrum kontynuuje prace rozpoczęte przez Instytut Jana Pawła II założony przez kardynała Franciszka Macharskiego poprzez działalność duszpasterską, edukacyjną, naukową i kulturalną oraz akcje charytatywne i społeczne w duchu nauczania papieża-Polaka.

Fot. Grzegorz Nycz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl