Aktualności
Środa, 18 lutego 2015 19:18

Pościg za przemytnikami zza wschodniej granicy

Funkcjonariusze Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali po pościgu trzech obywateli Ukrainy, którzy przewozili ponad 96 tysięcy sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.
Do zdarzenia doszło na autostradzie A4, w rejonie miejscowości Rudka (powiat tarnowski). Patrol z Placówki Straży Granicznej w Tarnowie, jadący pojazdem służbowym, zauważyli samochód osobowy marki Mercedes, którego tylna część była mocno obniżona. Funkcjonariusze natychmiast podjęli czynności, nakazujące kierowcy mercedesa poruszanie się za samochodem służbowym SG, mające na celu zatrzymanie pojazdu. Kierowca zastosował się do polecenia, jednak po chwili gwałtownie przyspieszył i zaczął oddalać się w kierunku Krakowa. Funkcjonariusze podjęli pościg, powiadamiając jednocześnie o zajściu Straż Graniczną z Krakowa – Balic oraz jednostki Policji, znajdujące się na trasie ucieczki samochodu.

Po zjeździe z autostrady z uciekającego pojazdu wyskoczyło dwóch mężczyzn, którzy zostali natychmiast zatrzymani przez Straż Graniczną. Byli to obywatele Ukrainy.

Do pościgu za kontynuującym ucieczkę mercedesem przyłączył się patrol Policji i po chwili, w wyniku podjętych działań, zatrzymano pojazd oraz kierowcę, który okazał się również obywatelem Ukrainy. W samochodzie funkcjonariusze znaleźli ponad 96 tysięcy sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy, o szacunkowej wartości prawie 62 tysięcy złotych.

Za naruszenie przepisów Kodeksu karno-skarbowego zatrzymanym grozi kara grzywny oraz przepadek nielegalnego towaru. Ponadto Straż Graniczna wszczęła postępowania administracyjne, które zakończyły się wydaniem cudzoziemcom decyzji zobowiązujących ich do powrotu. Kierowca samochodu, za popełnione wykroczenia drogowe, dodatkowo został ukarany mandatem w wysokości 1000 złotych.

zdj. Śląsko-Małopolski OSG
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl