Golemo
Aktualności
Piątek, 12 czerwca 2020 12:00

Ponowne otwarcie Zamku Królewskiego na Wawelu

Po długiej przerwie Zamek Królewski na Wawelu ponownie otwiera drzwi i zaprasza zwiedzających na wystawy. Otwarcie muzeum odbędzie się w dwóch etapach z zachowaniem wszelkich procedur bezpieczeństwa. Najpierw zostaną otwarte Prywatne Apartamenty Królewskie, a 27 czerwca Reprezentacyjne Komnaty Królewskie. Oprawą muzyczną dla wydarzeń będą koncerty znakomitych muzyków: Adama Pierończyka oraz Stanisława Słowińskiego, transmitowane na żywo w mediach społecznościowych.
Już 12 czerwca na gości Zamku czeka wiele niespodzianek – zgodnie z zapowiedzią każdy zwiedzający Prywatne Apartamenty Królewskie będzie mógł po raz pierwszy zobaczyć dotychczas niedostępny Gabinet Włoski z wyjątkową kolekcją renesansowych obrazów Lanckorońskich. Na miłośników porcelany czeka specjalny pokaz, pośród bogatej, wawelskiej kolekcji porcelany miśnieńskiej znajduje się dzieło wyjątkowej klasy – serwis Sułkowskiego, wzbogacony ostatnio o nowe nabytki. Cały komplet będzie specjalnie eksponowany z okazji otwarcia. Zwieńczeniem tego wyjątkowego wydarzenia będzie transmitowany na żywo na profilu Facebook koncert saksofonowy Adama Pierończyka.

27 czerwca zapraszamy wszystkich do Reprezentacyjnych Komnat Królewskich gdzie na wawelskich gości czekają zmiany: nowe dzieła sztuki na ekspozycji, pokaz nowego nabytku – arcydzieła jubilerstwa renesansowego oraz dostępne wnętrza Gabinetu Holenderskiego i Gabinetu Kolekcjonera. W Sali Poselskiej zamontowane zostanie lustro, by ułatwić podziwianie stopu ze słynnymi głowami wawelskimi. Aby Wawel był jeszcze bardziej dostępny dla opiekunów z dziećmi przygotowana zostanie przy Sali pod Planetami zupełnie nowa przestrzeń – ich własny, królewski pokój. Otwarciu Reprezentacyjnych Komnat Królewskich towarzyszyć będzie na wawelskim facebooku koncert skrzypka Stanisława Słowińskiego transmitowany na żywo z Dziedzińca Arkadowego.

Prywatne Apartamenty Królewskie to historycznie sale, które służyły niegdyś monarchom, dworowi oraz gościom podejmowanym przez króla. Na eksponowane w nich wyposażenie, składają się renesansowe obrazy z kolekcji Lanckorońskich, a także meble i stropy modrzewiowe, w tym dwa z barwną dekoracją na fryzach. Ponadto, w północnym skrzydle Zamku znajdują się dwie sale z eksponatami czasów saskiej dynastii Wettynów, m.in. zbiór porcelany miśnieńskiej, a także srebra stołowe.

Kolekcja Lanckorońskich

W renesansowych salach I piętra w skrzydle wschodnim eksponowane są przede wszystkim obrazy z daru Karoliny Lanckorońskiej. 87 dzieł, które w roku 1994 wzbogaciły kolekcję malarstwa Zamku Królewskiego na Wawelu, to część słynnych wiedeńskich zbiorów jej ojca – Karola Lanckorońskiego, miłośnika Włoch i Quattrocenta, kolekcjonera malarstwa włoskiego z wieków od XIV do XVI, którą zgromadził w ostatnim dwudziestoleciu wieku XIX i w pierwszych latach wieku XX.

KONCERT ONLINE

12 czerwca 2020
godzina 18:00
Koncert na Dziedzińcu Arkadowym, transmitowany na żywo na stronie Facebook Zamku Królewskiego na Wawelu. W programie utwory z płyty solowej pt. "The Planet Of Eternal Life", która ukazała się nakładem wytwórni Jazzwerkstatt Berlin, a także nowe autorskie kompozycje oraz improwizacje oraz standardy jazzowe. Piękne brzmienie, proste melodie oraz skomplikowane i rzadko spotykane wyprawy, eksplorujące na ogół niedostępne rejestry tego wymagającego instrumentu jakim jest saksofon sopranowy. 
Recital ten miał miejsce w wielu prestiżowych instytucjach takich jak m. in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Fabryka Schindlera, Forum Europejskie w Szwecji, Polskiej Akademii Nauk, galerii sztuki w Nowym Orleanie, Rosyjskiej Bibliotece Państwowej
w Moskwie, a także w Nowym Jorku, Casablance, Paryżu, Berlinie, Pradze, Budapeszcie
i Wiedniu.
ADAM PIEROŃCZYK
Według międzynarodowej prasy, jeden z najbardziej interesujących i kreatywnych muzyków europejskich, a także jeden z największych innowatorów w polskim jazzie. 
Pod własnym nazwiskiem wydał ponad 20 płyt, za które zdobył wiele nagród i wyróżnień,
w tym m.in.18 nominacji oraz 2 główne nagrody Fryderyk jako Jazzowy Muzyk Roku.

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

INFORMACJE DLA ZWIEDZAJĄCYCH

wystawa czynna:
wtorek – niedziela 9.30–17.00, ostatnie wejście o 16.15

przerwa sanitarna: 13.00-13:30, ostatnie wejście przed przerwą – 12.30

bilety: 25 normalny, 15 ulgowy; zwiedzanie indywidualne.

istnieje możliwość zarezerwowania zwiedzania z przewodnikiem – grupy max. 9 osób + przewodnik; opłata za usługę przewodnicką według obowiązującego cennika

limit osób przebywających jednocześnie na terenie wystawy - 157

Zasady bezpieczeństwa:
należy poruszać się wyznaczonymi ciągami komunikacyjnymi i stosować się do poleceń obsługi trasy
zwiedzający zobowiązani są do zachowania odpowiedniego dystansu (2 m) i używania indywidualnych środków ochrony
przy wejściu dostępny będzie dla zwiedzających płyn do dezynfekcji rąk
stanowiska kasowe i recepcyjne zostały zabezpieczone przeźroczystymi przegrodami, pracownicy wyposażeni w maseczki, środki dezynfekujące


źródło: Tomasz Cichocki materialy prasowe Zamek Królewski na Wawelu

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl