Toyota Yaris
Aktualności
Czwartek, 15 listopada 2018 18:40

Ponad dwieście milionów złotych dla Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

Wszystko wskazuje na to, że już pod koniec 2019 roku Szpital Uniwersytecki w Krakowie przyjmie pierwszych pacjentów w nowej siedzibie w Krakowie-Prokocimiu. Budowa obiektu wkroczyła w decydującą fazę. Aktualnie trwają też przetargi na zakup wyposażenia i sprzętu medycznego najnowszej generacji. Na tę część inwestycji przekazano aż 255 mln zł z RPO. Umowę gwarantującą dofinansowanie podpisali marszałkowie województwa oraz dyrektor szpitala.
Przez ostatnie lata podejmowaliśmy szereg działań, które pozwalały Małopolanom żyć na jak najwyższym poziomie. Co więcej, dbaliśmy o to, by w razie konieczności byli otoczeni jak najlepszą opieką. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie środki unijne, które pozwoliły nam modernizować, rozbudowywać i inwestować w najlepszej jakości sprzęt medyczny. Na te działania w całym województwie przeznaczyliśmy aż 131 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 – mówi Jacek Krupa, Marszałek Województwa Małopolskiego.

Budowa nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w obrębie ulic Jakubowskiego i Kostaneckiego dobiega końca. Do tego innowacyjnego kompleksu już wkrótce przeniosą się uniwersyteckie kliniki mieszczące się dziś w ścisłym centrum miasta. Za nieco ponad pół roku, a konkretnie 1 czerwca 2019 zaplanowano, zgodnie z terminem, odbiór budynków. Od tego czasu placówka będzie miała dokładnie pół roku, by wyposażyć wszystkie oddziały w sprzęt i aparaturę medyczną, niezbędną do ratowaniu zdrowia i życia pacjentów.

Realizowany projekt opiewa na kwotę 300 mln zł, z czego dotacja z RPO stanowi 255 mln zł. Dzięki tym środkom zostanie zakupiony najwyższej jakości sprzęt medyczny. W sprzęt ten zostaną zaopatrzone m.in. oddziały szpitalne, ratunkowe, ambulatoria przyszpitalne, laboratoria medyczne, specjalistyczne pracownie, apteka szpitalna, bank krwi, stacja dializ czy blok operacyjny.

Tylko na wyposażenie tego ostatniego zaplanowano zakup m.in. robota chirurgicznego, aparatu RTG, aparatu do radioterapii śródoperacyjnej, robota neurochirurgicznego do kręgosłupa, mikroskopów operacyjnych, systemów endoskopowych, respiratorów, echokardiografu czy najnowocześniejszych stołów chirurgicznych.

Na potrzeby szpitala zostanie zakupionych w sumie 1500 urządzeń, w tym także: rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy, ultrasonograf, mikroskop operacyjny neurochirurgiczny, a także sprzęt do kolonoskopii, gastroskopii, badań cytogenetycznych czy rehabilitacji.

Z myślą o najwyższej jakości świadczonych usług na oddziałach powstaną wygodne, kilkuosobowe, klimatyzowane sale z łazienkami, przestronne i komfortowe gabinety lekarskie oraz poczekalnie. Dzięki środkom unijnym pokoje uda się wyposażyć m.in. w kilkadziesiąt łóżek typu OIOM, a także wysokiej jakości kardiomonitory, respiratory oraz pompy infuzyjne.

Kompleks szpitalny będzie się składał z 10 nowoczesnych i energooszczędnych budynków. Zaplanowano tu m.in. 31 oddziałów, które będą mogły przyjąć łącznie 925 pacjentów. Na szpitalnym oddziale ratunkowym z kolei zaplanowano 24 łóżka. Zabiegi będą wykonywane w 24 salach operacyjnych. Co więcej, nie zabraknie tu także wielopoziomowego parkingu na 1265 miejsc oraz lądowiska dla helikopterów. W sumie powierzchnia obiektu zajmie około 108 tys. m2.

Inwestycja pochłonie łącznie ponad 1,2 mld zł. 800 mln zł pochodzi z budżetu państwa, natomiast 255 mln zł stanowią środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.


mat. prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Toyota Yaris
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl