Aktualności
Piątek, 24 września 2021 14:42

Ponad 48 mln na straty popowodziowe dla małopolskich samorządów

Zerwane mosty, uszkodzone drogi, zniszczona infrastruktura komunalna. To krajobraz po przejściu gwałtownych ulew przez Małopolskę w czerwcu i lipcu tego roku. Na wniosek wojewody małopolskiego po pozytywnym zaopiniowaniu przez MSWiA, premier Mateusz Morawiecki z rezerwy celowej budżetu państwa przeznaczył 48 333 166 złotych dla małopolskich samorządów na usuwanie skutków powodzi, które miały miejsce kilka miesięcy temu.
W uroczystym przekazaniu czeków potwierdzających przyznanie środków wziął udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz wicewojewodowie Józef Leśniak i Ryszard Pagacz oraz samorządowcy z regionów dotkniętych skutkami czerwcowych i lipcowych powodzi.

- W sytuacja kryzysowych niemal natychmiast udawaliśmy się na miejsce zdarzenia i pomagaliśmy w koordynowaniu udzielania pomocy. Także Premier Mateusz Morawiecki, widząc skutki groźnych zdarzeń pogodowych, osobiście wizytował poszkodowane tereny. Dzięki silnemu i sprawnemu państwu, nikt nie pozostał bez pomocy – zaznacza Łukasz Kmita.

- Wiele gmin ucierpiało na skutek ostatnich powodzi. Zostały zniszczone drogi, mosty i chodniki. W pierwszych dniach skupiliśmy się na sprawnym przekazaniu pomocy poszkodowanym mieszkańcom, ale nie zapomnieliśmy także o samorządach. Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy z poświęceniem i zaangażowaniem włączali się w udzielanie pomocy poszkodowanym - dodaje I wicewojewoda Józef Leśniak.

- Ostatnie miesiące pokazały, że gwałtowne opady deszczu, które nawiedzają nasz region stanowią ogromne zagrożenie dla infrastruktury drogowej i komunalnej w Małopolsce. Dzięki tym funduszom małopolskie samorządy będą mogły w krótkim czasie naprawić powstałe zniszczenia - podkreśla II wicewojewoda Ryszard Pagacz.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita skierował z początkiem września do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego wniosek obejmujący dofinansowanie dla 23 samorządów, które ucierpiały podczas powodzi. Wniosek w całości został pozytywnie zaakceptowany.

- Środki, które płyną do małopolskich samorządów to realna pomoc, która zasila poszkodowane gminy i powiaty. Premier i Minister MSWiA zdecydowali, że wsparcie otrzymają wszystkie ze zgłoszonych przez nas wniosków. Bardzo dziękuję premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, ministrowi spraw wewnętrznych i administracji Mariuszowi Kamińskiemu oraz wiceministrowi Maciejowi Wąsikowi i Pawłowi Szefernakerowi za okazaną pomoc i wsparcie. Małopolanie mogą liczyć na rząd Prawa i Sprawiedliwości, który jest zawsze blisko ludzi. Dziękuję również małopolskim parlamentarzystom Prawa i Sprawiedliwości, którzy wspierali działania zmierzające do pozyskania tych środków – podkreśla Łukasz Kmita.

W ramach przyznanych środków zostanie zrealizowanych 106 inwestycji w dwudziestu trzech samorządach – dwudziestu gminnych i trzech powiatowych na łączą kwotę 48 333 166 złotych.

Na skutek różnych zdarzeń pogodowych, które nawiedziły Małopolskę w tym roku, ucierpiało wielu mieszkańców i wiele gmin. Pomoc rządowa do pokrzywdzonych trafia niemal natychmiast. Tak było w Nowej Białej, gdy z soboty na niedzielę pożar strawił wiele domostw.

- Dzięki sprawnemu działaniu administracji rządowej pierwsze wypłaty środków pomocowych mogły trafić do poszkodowanych już po 48 godzinach – zaznacza wojewoda Łukasz Kmita.

Łącznie na pomoc poszkodowanym mieszkańcom w tym roku przekazano już ponad 5 mln zł. Środki do osób fizycznych które ucierpiały w wynikowi kataklizmu przekazywane są za pośrednictwem gmin.

opr.s/

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl