Kopalnia
Aktualności
Niedziela, 19 stycznia 2014 14:05

Polsko-słowackie spotkanie w sprawie organizacji ZIO

BUKOWINA TATRZAŃSKA. Organizacja Igrzysk w Polsce i na Słowacji była tematem wspólnej konferencji przedstawicieli władz polskich oraz słowackich, która odbyła się w BUKOVINA Terma Hotel SPA. Uznano, że "ZIO 2022 są szansą na dynamiczny rozwój Podhala".
Stolica Małopolski, razem ze słowackimi partnerami, stara się o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2022 roku. Jedna z największych imprez sportowych na świecie to znakomita szansa na promocję całego regionu, a także dynamiczny rozwój turystyki i biznesu na Podhalu.

Z inicjatywy Ireneusza Rasia, przewodniczącego Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmu RP oraz Andrzeja Kraśnickiego, Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego odbyło się spotkanie przedstawicieli Komisji Edukacji, Nauki, Młodzieży i Sportu Rady Narodowej Republiki Słowacji, Słowackiego Komitetu Olimpijskiego z dziennikarzami .

Prelegenci przedstawili m.in. plany dotyczące rozwoju turystyki na pograniczu polsko-słowackim, a także promocji obu krajów w związku ze staraniami o organizację ZIO 2022. Spotkanie to jest jednym z punktów programu kilkudniowego pobytu delegacji słowackiej w Polsce.

W ramach trzydniowej wizyty odbyło się także spotkanie z władzami województwa małopolskiego. Zarówno z nimi, jak i w krakowskim magistracie prowadzono rozmowy na temat organizacji Igrzysk i wspólnej promocji sportu. Przedstawiciele władz słowackich odwiedzili także Nowy Targ oraz Zakopane, gdzie obserwowali m.in. przygotowania oraz sam konkurs indywidualny skoków narciarskich organizowany w Ramach Pucharu Świata.

- Starania o Zimowe Igrzyska Olimpijskie wiążą się nie tylko z możliwością organizacji jednej z największych imprez sportowych w skali globalnej, ale też z długoterminowymi korzyściami dla regionu. Środki przeznaczone na inwestycje, w tym na infrastrukturę komunikacyjną i budowę nowoczesnej bazy treningowej, pomogą w rozwoju Małopolski, w tym Podhala, a także zapewnią większy komfort polskim zawodnikom, uprawiającym sporty zimowe. Nowoczesna infrastruktura będzie także silnym bodźcem do rozwoju zaplecza turystycznego na Podhalu, a w rezultacie wzrostu przedsiębiorczości w regionie - mówi poseł Ireneusz Raś.

Według badania przeprowadzonego przez TNS Polska dla Urzędu Miasta Krakowa zdecydowana większość Polaków ma pozytywne nastawienie w stosunku do prężnych działań stolicy Małopolski. Pomysł organizacji Igrzysk popiera ponad 81% Polaków. 80% Polaków wskazało na wzrost: atrakcyjności turystycznej, poprawy jakości i dostępności infrastruktury sportowej oraz rozwoju infrastruktury drogowej. Większość ankietowanych twierdzi, że na organizacji ZIO 2022 skorzystają głównie podmioty biznesowe, w tym lokalni przedsiębiorcy. Pomoże ona wypromować Podhale na arenie międzynarodowej, dzięki czemu w polskie Tatry powinno w przyszłości przyjeżdżać więcej turystów z zagranicy. Zyskają na tym podhalańscy przedsiębiorcy, utrzymujący się z ruchu turystycznego, jak i sami mieszkańcy regionu, dla których może powstać więcej miejsc pracy.

- Organizacja Zimowych Igrzysk Olimpijskich to ogromna szansa promocji Podhala na szeroką skalę. Region zyska dzięki inwestycjom, które w kolejnych latach powinny procentować wzmożonym ruchem turystycznym. To bardzo dobra wiadomość zarówno dla przedsiębiorców, którzy planują lub rozwijają swoje firmy w regionie, jak i samych mieszkańców pragnących krzewić góralską kulturę i tradycję - mówi Edward Kuchta, Prezes Fundacji BUKOVINA.

inf. prasowa,opr. s/
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl