Golemo
Aktualności
Niedziela, 12 listopada 2017 12:52

Polscy strzelcy ponownie przejęli władzę od Austriaków!

Tarnów szczyci się, że jako pierwsze miasto w kraju wrzuciło jarzmo zaborców. Na pamiątkę wydarzeń sprzed niemal stu lat w tarnowskich Mościcach pokazano rekonstrukcję tych chwalebnych wydarzeń.

To, jak mogła wyglądać potyczka między oddziałem zaborczej armii austriackiej a żołnierzami Polskiej Organizacji Wojskowej w 1918 roku, tuż przed odzyskaniem niepodległości, można było zobaczyć w 99. rocznicę tych wydarzeń w Mościcach. Była to jedna z odsłon trwających w Tarnowie od czwartku obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Widowisko historyczne przygotowały dwie grupy rekonstruktorów – Grupa Rekonstrukcji Historycznej II Brygada Legionów Polskich i z Grupa Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915.

Przypomnijmy, w tym roku rocznicowe obchody Święta Niepodległości trwają w Tarnowie aż trzy dni. Po raz pierwszy w historii, na mocy podjętej zimą uchwały rady miejskiej (dzień odzyskania niepodległości przez miasto z dnia 26 stycznia 2017 r.) , uroczystość rozpoczęte 30 października uroczystości mają charakter święta miasta.

eł/fot. Artur Gawle/UMT
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
Bajania
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl