Piątek, 29 marca | Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
10.04.2020 | Czytano: 68

Polisa OC bez dowodu rejestracyjnego - czy można? (art. sponsorowany)

Dowód rejestracyjny jest najważniejszym dokumentem, który uprawnia do użytkowania auta. Dostarcza informacji o parametrach samochodu oraz ważnych badaniach technicznych. Są one niezbędne podczas kontroli drogowej, ale też przy sprzedaży pojazdu czy zakupie OC. Czy brak dokumentu go uniemożliwia? Kiedy można kupić ubezpieczenie bez dowody rejestracyjnego?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC
Polskie prawo nakłada na każdego kierowcę obowiązek wykupienia OC. Bez aktualnego ubezpieczenia nie może on poruszać się samochodem, ale na tym nie kończą się konsekwencje. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach za przerwę w ochronie można zapłacić karę. Jej wysokość jest obliczana za kolejne dni po wygaśnięciu umowy, a przed podpisaniem nowej. Najwyższa kwota to 7800 zł, które zapłaci właściciel pojazdu ciężarowego, jeśli zwlekał z odnowieniem ochrony dłużej niż 14 dni. Natomiast kierowca auta osobowego, który spóźni się z tym obowiązkiem jeden czy dwa dni, otrzyma mandat w wysokości 1040 zł.

W tej sytuacji pilnowanie terminów odnowienia ubezpieczenia OC jest nie tylko ważne, ale też pozostaje w interesie właściciela pojazdu. Pomimo to jednak zdarzają się sytuacje losowe, które stają na przeszkodzie dopełnieniu formalności. Jedną z nich jest tymczasowy brak dowodu rejestracyjnego samochodu. Czy jest to przeszkoda nie do pokonania, a kierowca jest skazany na poniesienie finansowych konsekwencji? Nie zawsze musi tak być.

Zatrzymanie dokumentu przez organ państwowy
Polisa OC jest wystawiana na rok i właściciel doskonale wie, kiedy będzie musiał dokonać przedłużenia ochrony. Dlatego powinien się odpowiednio przygotować i ograniczyć sytuacje, w których może dojść do utraty dowodu rejestracyjnego. Chodzi tu między innymi o jazdę niesprawnym autem, które podczas kontroli policji zwykle kończy się zatrzymaniem dokumentu. Są jednak sytuacje, których nie można przewidzieć. Dlatego warto wiedzieć, jak się w nich zachować.
Dowód rejestracyjny zatrzymany przez policję lub inny organ państwowy może być wydany z powrotem przez ten sam organ. Zazwyczaj jest nim wydział komunikacji właściwy dla danego miasta lub komenda policji w mieście zamieszkania. Żadna instytucja czy pracownik służb miejskich nie mają prawa zatrzymać dokumentu bez wydania odpowiedniego zaświadczenia. Jest ono ważne przez 7 dni i jest to okres odpowiedni do odnowienia OC.

Kradzież lub zniszczenie dokumentu
O ile zatrzymany dowód rejestracyjny można w miarę szybko odzyskać, w przypadku kradzieży lub zniszczenia sprawa nie jest taka prosta. Wprawdzie właściciel auta może się starać o wydanie wtórnika, ale to wymaga złożenia wniosku w wydziale komunikacji i odczekania obowiązkowej liczby dni na wydanie dokumentu. Jak w takiej sytuacji przedłużyć polisę? Można ją wykupić między innymi za pośrednictwem porównywarki. W artykule na stronie https://rankomat.pl/samochod/ubezpieczenie-samochodu-bez-dowodu-rejestracyjnego znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Kwestia wykupienia OC jest jeszcze prostsza, jeśli kontynuujesz je u tego samego ubezpieczyciela. Dowód rejestracyjny nie musi być dostępny podczas przedłużania umowy. Nie jest też fizycznie konieczny przy wypełnianiu formularza kalkulatora i poszukiwaniu nowej oferty. Potrzebne są jednak umieszczone w nim dane na temat pojazdu. Jeśli dysponujesz informacjami na temat roku produkcji, pojemności i mocy silnika oraz innymi niezbędnymi do obliczenia składki, możesz kupić ubezpieczenie jeszcze przed odzyskaniem dokumentu.

Kiedy ubezpieczenie samochodu bez dowodu rejestracyjnego nie jest możliwe?
Brak dowodu rejestracyjnego może być przeszkodą w zawarciu umowy OC, jeśli samochód został sprowadzony zza granicy i jeszcze nie jest zarejestrowany w Polsce. Podobna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy skusisz się na wyjątkowo atrakcyjną ofertę zakupu auta bez wymaganych dokumentów. Jeśli sprzedawca przekonuje Cię, że stracił dowód w wyniku kradzieży czy zniszczenia, a do jego wyrobienia wystarczy wizyta w wydziale komunikacji – zweryfikuj prawdziwość tych informacji. Może się przecież okazać, że sprzedaż jest próbą oszustwa, a Ty nie tylko nie wykupisz OC, ale też stracisz nabytek lub poniesiesz konsekwencje finansowe.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl