Aktualności
Czwartek, 30 lipca 2015 13:53

Policyjny pies z Nowego Targu specjalistą w wyszukiwaniu materiałów wybuchowych

Na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyły się eliminacje do XV Kynologicznych Mistrzostw Policji z udziałem psów do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych. Drugie miejsce w mistrzostwach zajął asp. Stanisław Iskrzycki z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu z psem, który wabi się Iden.
Wygrał asp. Juliusz Ozdoba z Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie z psem Gabac.

W Małopolsce policjanci dysponują 75 psami: najwięcej z nich (49) to psy patrolowo-interwencyjne. Pozostałe są psami do zadań specjalnych (wyszukiwanie materiałów wybuchowych i wykrywanie narkotyków). Dominującymi rasami są owczarki niemieckie i owczarki belgijskie.

W ubiegłym roku policyjni przewodnicy z psami do działań prewencyjnych brali udział w 226 zabezpieczeniach imprez masowych. Dodatkowo, nie bez znaczenia pozostaje wkład przewodników pracujących z psami specjalistycznymi do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych i wyszukiwania zapachów narkotyków – współpracując z innymi służbami, przeprowadzili oni 867 przeszukań pod kątem sprawdzenia czy nie ma w danym miejscu materiałów wybuchowych.

Nie można zapomnieć o codziennej pracy przewodników, na którą składają się służby patrolowe z wykorzystaniem psów patrolowo-tropiących, co niezwykle podnosi skuteczność podejmowanych czynności podczas przeprowadzanych interwencji.

Przewodnicy realizują również programy profilaktyczne, których celem jest przekazanie wiedzy o sposobie zachowania się w obecności zwierząt, w tym agresywnych.

W bieżącym roku małopolska Policja otrzymała wsparcie finansowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego z przeznaczeniem na zakup psów służbowych (do tej pory zakupiono już z tych środków 6 psów).

źródło: KPP Nowy Targ

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl