Aktualności
Wtorek, 10 września 2019 10:49

Polaniarski Osod w Kościelisku - Kirach

W Kirach zorganizowany został dziś XV Polaniarski Osod. Przez cały dzień trwały zabawy przepełnione akcentami pasterskimi związanymi z powrotem bacy z owcami z hal. Impreza zorganizowana została w ramach dorocznego cyklu Tatrzańskie Wici.
- "Polaniorski", bo my som w Polanach. A jak wszyscy wiedzą - Kościelisko to dawne Polany. Tu mieszkają Polaniorze. A "osod", bo jak tradycja nakazuje, na Świętego Michała z hal schodzi baca z juhasami i sprowadzają owce po całym sezonie na łąkach, żeby je oddać gospodarzom. Gospodarze całe lato czekali na swoje owce. Osod, to jedno z największych świąt pasterskich. Całe lato, wszyscy mieszkańcy wsi czekali na koniec wypasu - krótko wyjaśnia Maciej Krzeprowski, członek Związku Podhalan, współorganizator niedzielnej imprezy.

Polaniarski Osod składa się z kilku elementów. To widowisko przygotowane przez zespół Polaniorze, "Nuty ze sałasa" - gdzie muzycy prezentują typowe instrumenty pasterskie - dudy i piscołki, konkurs dla karczm z terenu Podhala na najlepsze potrawy z baraniny i jagnięciny "O Baranie Rogi", zawody sportowe w postaci biathlonowej sztafety rodzinnej. Są także warsztaty i konkursy z wiedzy pasterskiej, występy zespołów regionalnych, koncerty i zabawy na świeżym powietrzu.

Dziś zabawa potrwa do późnych godzin wieczornych. Ostatnim punktem imprezy będzie zespołu koncert Sokół Orchestra.

s/ zdj. w galerii poniżej - Marcin Szkodziński
Stramuś
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl