Aktualności
Sobota, 6 maja 2017 13:05

Pokaz specjalny odnowionego cyfrowo filmu "Pan Tadeusz" A. Wajdy

Premierowy pokaz zrekonstruowanego cyfrowo „Pana Tadeusza” w hołdzie Andrzejowi Wajdzie – to kolejny ważny punkt programu 10. NETIA OFF CAMERA.
Seans odreastaurowanej ekranizacji epopei narodowej z 1999 roku odbył się w sobotę 5 maja w Kinie Kijów.Centrum.

W Krakowie pojawili się m.in. Grażyna Szapołowska, Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski i Piotr Gąsowski. Razem z Grażyną Torbicką podczas specjalnej rozmowy przed pokazem wspominali współpracę z Mistrzem polskiej kinematografii Andrzejem Wajdą.

Tytułowym bohaterem dzieła Mickiewicza jest Tadeusz z rodu Sopliców. Zakochany w młodziutkiej Zosi, wnuczce Stolnika z rodu Horeszków, a jednocześnie uwodzony przez starszą od nich obojga Telimenę. Jednak kluczową postacią w ekranizacji Andrzeja Wajdy jest Jacek Soplica. Zabójca Stolnika, a następnie pokutnik i tajny emisariusz, który ukrywając się pod mnisim habitem, jako Ksiądz Robak przygotowuje w Soplicowie na Litwie zbrojne powstanie przeciw rosyjskiemu zaborcy.

Zrealizowane z ogromną dbałością o oddanie realiów epoki, widowisko historyczne to kolejne spotkanie Wajdy z wielką, narodową literaturą. „Pan Tadeusz wziął się z chęci pokazania, skąd się wzięliśmy, kim jesteśmy, jak się nazywamy, co nam się podoba, jakie rodzą się wśród nas ludzkie charaktery” – wspominał reżyser.

Pokaz specjalny filmu „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy był zorganizowany we współpracy z Haritage Films i Cyfrowym Repozytorium Filmowym.

Reżyseria: Andrzej Wajda
Scenariusz: Andrzej Wajda, Jan Nowina Zarzycki, Piotr Wereśniak
Zdjęcia: Paweł Edelman
Obsada: Michał Żebrowski, Bogusław Linda, Marek Kondrat, Grażyna
Szapołowska, Alicja Bachleda Curuś i inni.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Festiwalu Netia Off Camera
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl