Aktualności
Piątek, 20 października 2017 19:56

Pogrzeb Anny Szałapak - ostatnie pożegnanie "Białego Anioła" (zdjęcia)

KRAKÓW. Dziś na cmentarzu Rakowickim odbyła się ceremonia pogrzebowa Anna Szałapak. Artystka związana z Piwnicą pod Baranami zmarła 14 października br. w Krakowie.
Bliscy, artyści i fani przyszli w piątek na cmentarz Rakowicki w Krakowie, aby pożegnać słynną pieśniarkę Piwnicy pod Baranami. Wśród żegnających ją osób znaleźli się m.in. Grzegorz Turnau, Krzysztof Materna, Jerzy Fedorowicz, Ewa Wachowicz, Antoni "Makino" Kobyliński, Zbigniew Preisner, Ewa Lipska.

Matka zmarłej, 92-letnia Janina, podkreśliła, że jej córka wszystko zawdzięczała własnej pracowitości. "Moja córka Ania była uzdolniona, bardzo wrażliwa i bardzo pracowita. Wszystko, co osiągnęła, to uważam, osiągnęła dlatego, że była bardzo pracowita" -

Z kolei Grzegorz Turnau, który na ceremonii pogrzebowej zabrał głos w imieniu Piwnicy pod Baranami, zaznaczył, że Ania była przede wszystkim naukowcem. Podkreślił, że była "artystką i osobą sformułowaną, bardzo konsekwentną, a jednocześnie szalenie wrażliwą i radosną".

Anna Szałapak, nazywana Białym Aniołem Piwnicy Pod Baranami, urodziła się 22 września 1952 r. w Krakowie, studiowała etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim, tańczyła w zespole "Słowianki", a z kabaretem "Piwnica Pod Baranami" związała się od 1979 roku. Przez Agnieszkę Osiecką była nazywana "Białym Aniołem Piwnicy pod Baranami".

Była też doktorem nauk humanistycznych z zakresu etnografii i antropologii kultury, wieloletnim pracownikiem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W 2012 roku, obroniła na Uniwersytecie Jagiellońskim pracę doktorską, która ukazała się drukiem pt. "Szopka krakowska jako zjawisko folkloru krakowskiego na tle szopki europejskiej. Studium historyczno-etnograficzne"

Artystka zmarła w sobotę 14 października w wieku 65 lat.

tekst i zdj. Tomasz Cichocki
WSB
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Paczka
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl