Aktualności
Niedziela, 8 lutego 2015 18:19

Podsumowanie 43. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej

BUKOWNA TATRZAŃSKA. W konkursie tańca zbójnickiego pierwsze miejsce zdobył zespół „Zbójecko Familia” z Czarnego Dunajca. Komisja oceniła także pary taneczne i solistów oraz grupy kolędnicze.
Protokół posiedzenia Komisji Artystycznej oceniającej przegląd par tanecznych i konkurs tańca zbójnickiego
Komisja w składzie: Aleksandra Bogucka, Dorota Majerczyk, Józef Pitoń, Jan Stachoń, Stanisław Bachleda, Stanisław Łukaszczyk-Kołoc oceniła 51 par tanecznych, w tym 20 par tanecznych w I kategorii wiekowej, 22 pary taneczne w
II kategorii wiekowej, 9 par tanecznych w III kategorii wiekowej oraz 14 grup tanecznych w konkursie tańca zbójnickiego.

W I kategorii wiekowej (16 - 21 lat) specjalnym dyplomem wyróżniono następujące pary taneczne:
• Marcin Trebunia i Anna Trebunia z zespołu „Młode Bartusie” z Murzasichla,
• Andrzej Skupień i Aneta Bukowska z zespołu „Giewont” z Zakopanego-Olczy,
• Wojciech Rzepka i Marzena Truty z zespołu „Śwarni” z Nowego Targu,
• Piotr Cudzich i Katarzyna Wcisło z zespołu „Młode Podhale” z Nowego Targu,
• Maciej Bieniek i Dorota Stępel z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej,
• Bartłomiej Pukański i Katarzyna Tomaszkiewicz z zespołu „Honaj” z Dursztyna,
• Mirosław Lassak i Julia Skiba z zespołu „Hamernik” z Krakowa,
• Zdzisław Szymczyk i Anna Stopka z zespołu im. Bartusia Obrochty z Zakopanego,
• Klemens Słodyczka i Małgorzata Szeliga z zespołu „Zbójnicek” z Zębu,
• Piotr Mazur i Dorota Zatłoka z zespołu „Watra” z Czarnego Dunajca,
• Grzegorz Słodyczka i Natalia Truty z Zębu.

W II kategorii wiekowej (22 - 40 lat) wyróżniono specjalnym dyplomem następujące pary taneczne:
• Krzysztof Molek i Anna Stanuch z zespołu „Zbójecko Familia” z Czarnego Dunajca,
• Artur Majerczak i Natalia Chrobak z zespołu „Pieniny” z Krościenka n. D.,
• Robert Dzioboń i Mariola Budz z Nowego Targu,
• Marcin Michalik i Elżbieta Bukowska z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej,
• Jan Styrczula i Małgorzata Waliczek z zespołu „Watra” z Czarnego Dunajca,
• Piotr Leja i Sylwia Strączek z zespołu „Zbójecko Familia” z Czarnego Dunajca,
• Maciej Staszeczka i Wioletta Król z zespołu „Regle” z Poronina,
• Mirosław Sołtys i Weronika Pawlik z zespołu „Honaj” z Dursztyna,
• Sylwester Gromada i Renata Gromada z zespołu „Zbójnicek” z Zębu,
• Michał Buła i Karolina Musiał z zespołu „Skalni” z Krakowa,
• Przemysław Lasak i Karolina Kula z Bustryku,
• Rafał Wacław i Bogumiła Remiasz z zespołu „Białcanie” z Białki Tatrzańskiej.

W III kategorii wiekowej (powyżej 40 lat) wyróżniono specjalnym dyplomem następujące pary taneczne.
• Tomasz Słodyczka i Małgorzata Słodyczka z zespołu „Zbójnicek” z Zębu,
• Ryszard Świątek i Małgorzata Łuszczek z zespołu im. Bartusia Obrochty z Zakopanego,
• Sławomir Lassak i Monika Lassak z zespołu „Hamernik” z Krakowa,
• Robert Majerczak i Grażyna Dziubek z zespołu „Pieniny” z Krościenka n. D.,
• Marian Węgrzyn i Lucyna Skawina z zespołu „Ujeźniacy” z Ujeznej,
• Ludwik Szlembarski i Maria Dudek z zespołu „Ślebodni” z Leśnicy-Gronia,
• Kazimierz Lassak i Anna Lassak z zespołu „Hamernik” z Krakowa,
• Stanisław Remiasz i Małgorzata Marek z zespołu „Białcanie” z Białki Tatrzańskiej,
• Tomasz Kozieł i Barbara Stasik z zespołu „Zbyrcok” z Juszczyna.

Wyróżnienie dla najlepszej tancerki w postaci dyplomu otrzymują: Anna Lassak z Krakowa, Maria Dudek z Leśnicy-Gronia, Lucyna Skawina z Ujeznej, Monika Lassak z Krakowa, Katarzyna Cukier z Zakopanego, Berenika Głuch z Krakowa, Renata Gromada z Zębu, Małgorzata Waliczek z Czarnego Dunajca, Elżbieta Bukowska z Bukowiny Tatrzańskiej, Katarzyna Tomaszkiewicz z Dursztyna, Marzena Truty z Nowego Targu.

W konkursie tańca zbójnickiego wzięło udział 14 zespołów tanecznych
Nagrody regulaminowe otrzymali:
- pierwsze miejsce wraz z ciupagą zbójnicką i nagroda pieniężną w wysokości 1500 zł otrzymuje:
• zespół „Zbójecko Familia” z Czarnego Dunajca
- drugie miejsce wraz z ciupagą bacowską i nagrodą pieniężną w wysokości 1100 zł otrzymuje:
• zespół „Watra” z Czarnego Dunajca
- dwa równorzędne trzecie miejsca wraz z ciupagami juhaskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 700 zł otrzymują:
• zespół im. Bartusia Obrochty z Zakopanego
• zespół „Baciarusy Nocne” z Maruszyny

Wyróżnienia w postaci dyplomów i nagrody pieniężnej w wysokości po 400 zł otrzymują: zespół „Białcanie” z Białki Tatrzańskiej, zespół im. Ludwika Łojasa z Łopusznej, zespół „Ślebodni” z Leśnicy-Gronia, zespół „Chłopcy Łoncowionie” z Łącka, zespół „Pieniny” z Krościenka n. D., zespół „Skalni” z Krakowa, zespół „Hamernik” z Krakowa.

Popisy par tanecznych i konkurs tańca zbójnickiego przyczyniają się do utrzymania właściwego poziomu wykonawczego tańców w poszczególnych regionach. Tego rodzaju przeglądy tańców zachęcają młodzież do udoskonalania swoich umiejętności z zakresu tańca, śpiewu i muzyki.

Protokół posiedzenia Komisji Oceniającej Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych
Komisja w składzie: mgr Aleksandra Bogucka - etnomuzykolog, dr Artur Czesak - językoznawca, mgr Benedykt Kafel - etnograf, mgr Dorota Majerczyk - etnolog, dr hab. Stanisław Węglarz - antropolog kulturowy po obejrzeniu 48 punktów programu, w tym: 46 grup kolędniczych dorosłych w konkursie, postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

- osiem równorzędnych pierwszych miejsc wraz ze „złotymi rozetami góralskimi” oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 700 zł otrzymują grupy kolędnicze: „z gwiazdą” z Krasnego-Lasocic, „z turoniem” z Sadku-Kostrzy, „z Dorotą” z Rudnika, „z turoniem” z Lubomierza, „dziady noworoczne” („Rozbójnicy”) z Suchego (Laliki), „z dziadem” z Zakopanego, „herody” z Juszczyna, „draby” z Ptaszkowej.

Nagrody pieniężne dla laureatów pierwszych miejsc do kwoty 3500 zł ufundowane zostały przez Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

- dziewięć równorzędnych drugich miejsc wraz ze „srebrnymi rozetami góralskimi” oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 600 zł otrzymują grupy kolędnicze: „herody” z Modlnicy, „z gwiazdą” z Mszalnicy, „z gwiazdą” ze Starej Wsi (koło Limanowej), „z szopką” z Marcinkowic, „trzej królowie” z Jodłownika, „z turoniem” z Uszwi, „herody” z Zalasowej, „z turoniem” z Podegrodzia, „draby” z Mystkowa.

- szesnaście równorzędnych trzecich miejsc wraz z „brązowymi rozetami góralskimi” oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 400 zł otrzymują grupy kolędnicze: „herody” z Nawojowej, „herody” z Nieczajnej Górnej, „herody” z Brzuchani, „dunajnicy” z Łukowej, „herody” z Kolbuszowej Górnej, „herody” z Biskupic Radłowskich, „z Dorotą” z Zawoi, „draby” z Gwoźdźca, „z turoniem” z Tenczyna, „z gwiazdą” z Boguszy, „z gwiazdą” z Makowicy, „herody” ze Śmigna, „z gwiazdą” z Łodygowic, „herody” z Ujeznej, „z turoniem” z Jurkowa, „szlachcice” z Suchego (Laliki).

- trzynaście równorzędnych wyróżnień wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł otrzymują grupy kolędnicze: „z turoniem” z Jaworznej, „herody” z Trojanowic, „szopka z lalkami” z Dobczyc, „herody” z Owczar, „herody” z Kamienicy, „pasterze” z Burletki Kornatki, „herody” z Huty Komorowskiej, „pasterze” z Dobczyc, „herody” z Bęczkowa, „szopka lalkowa” ze Szczawy, „z gwiazdą” z Makowa Podhalańskiego, „z turoniem” z Binczarowej, „herody” z Sygontki.

Ponadto „grupa ostatkowa” z Trzebniowa oraz „kolędnicy” z Komborni nie zostali sklasyfikowani, ze względu na niezgodność przedstawionych programów z regulaminem konkursu.

Komisja z satysfakcją podkreśla dużą różnorodność zaprezentowanych form grup kolędniczych podczas tegorocznego „Góralskiego Karnawału” oraz ich wysoki poziom artystyczno-merytoryczny. Jest to z jednej strony rezultat dobrej pracy instruktorów i kierowników grup, zaangażowania ich członków, a z drugiej strony wieloletniego ich udziału w terenowych kwalifikacjach i warsztatowych rozmowach z ekspertami. Widoczne jest to szczególnie w grupach kolędniczych z Małopolski. Komisja wyraża nadzieję na udział większej liczby grup spoza Polski południowej.
Komisja dziękuje wszystkim organizatorom i pracownikom Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” na czele z jego Dyrektorem Bartłomiejem Koszarkiem – za ogromny wkład pracy w przygotowanie i przeprowadzenie tegorocznego konkursu, jak zwykle w miłej atmosferze. Dziękujemy wszystkim, którzy się do tego przyczynili, a w szczególności sponsorom oraz patronom medialnym.

Wyrażamy również podziękowanie konferansjerom: Janinie Paluch-Wacław, Stanisławowi Sularzowi, Januszowi Łukaszczykowi, za sprawne i dowcipne prowadzenie konkursu.

Dziękujemy wszystkim pracownikom Bukowiańskiego Centrum Kultury, na czele z Dyrektorem Bartłomiejem Koszarkiem, za sprawną organizację i miłą atmosferę w czasie trwania imprezy.

opr.s/ zdj. Wojciech Kubina
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl