Golemo
Aktualności
Czwartek, 20 grudnia 2012 11:43

Podpisana została deklaracja dla budowy schroniska na Lubaniu (zdjęcia)

OCHOTNICA DOLNA. W Urzędzie Gminy została podpisana deklaracja poparcia dla budowy schroniska turystycznego na szczycie Lubania w pasmem Gorców na terenie gminy Krościenko. Dokument parafowali przedstawiciele władz województwa małopolskiego, gmin pienińskich, gorczańskich, powiatu nowotarskiego i sądeckiego, Nadleśnictwa, ZG PTTK w Krakowie oraz Zarządu Spółki Schroniska i Hotele PTTT w Nowym Sączu.
Gości spotkania powitał wójt Kazimierz Konopka, który wyraził wielkie zadowolenie z poparcia jego inicjatywy budowy schroniska na Lubaniu, które zostało zniszczone podczas II .w. ś. i do dziś jest symbolem przedwojennego ruchu turystycznego i walki z niemieckim okupantem.

Kilka lat temu z inicjatywy ZG PTTK w Krakowie na murach spalonego schroniska została wmurowana tablica upamiętniająca heroiczną walkę oddziałów partyzanckich z okupantem.

Wcześniej Zarząd Województwa Małopolskiego podjął uchwałę, jako poparcie dla społecznych i lokalnych inicjatywy dążących do realizacji przedsięwzięć turystycznych na zasadzie współpracy partnerskiej.

- Budowa schroniska na Lubaniu jest ważną inicjatywą dla rozwoju ruchu turystycznego w Gorcach. Zarząd Województwa Małopolskiego zrobi wszystko, żeby ją wesprzeć. Postaramy się o pieniądze i załatwienie wszelkich spraw na tym etapie przygotowań. Kiedy inwestycja może być zakończona, myślę, że już w 2014 roku – mówił z optymizmem członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Jacek Krupa.

Także wójt gminy Krościenko, Stanisław Gawęda wyraził wolę szybkiego załatwienia wszelkich niezbędnych formalności.

Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze – czytamy w deklaracji – uznaje za możliwe realizację inwestycji, przy wsparciu finansowym ze źródeł zewnętrznych. Warunkiem rozpoczęcia prac mających na celu aplikowanie o wsparcie ze środków zewnętrznych i przygotowanie procesu inwestycyjnego jest uzyskanie prawa wieczystego użytkowania lub własności gruntu w odpowiedniej lokalizacji, przy czym najlepszym rozwiązaniem byłaby zamiana gruntów miedzy PTTK (parcela na polanie Wyrobki) i Skarbem Państwa ( w dyspozycji Lasów Państwowych – na szczycie Lubania).

PTTK oczekuje od beneficjentów deklaracji, wsparcia i pomocy prawnej umożliwiającej pozyskanie nieruchomości, działań związanych z pozyskaniem środków zewnętrznych na realizacje inwestycji oraz zmierzających do pozyskania zezwolenia na budowę.

Nadleśniczy Olaf Dobrowolski podkreślił, iż zamiana gruntu jest kluczowa dla całego przedsięwzięcia i prosił aby została przeprowadzona, jak najszybciej, bo otworzy to drogę do dalszych działań związanych z budową schroniska.

Uroczystemu podpisaniu deklaracji przyglądali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Ochotnicy Górnej. Zaśpiewali kilka piosenek turystycznych.

Także i oni byli zadowolenie z tej inicjatywy, bo jak mówiła ich przedstawicielka, schronisko to przyczyni się do rozwoju turystyki pieszej wśród młodzieży na najdłuższym szlaku beskidzkim ze względu na nowa bazę lokalową, której brakowało na odcinku od Turbacza do Krościenka.

Tekst i zdjęcia Stanisław Zachwieja
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
TDP
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl