Aktualności
Poniedziałek, 7 kwietnia 2014 20:07

Podhalańsko-orawskie projekty najlepsze w małopolskim konkursie na pamiątkę wielkanocną

Teresa Ścisłowicz (Bór, Nowy Targ) za stworzenie filcowej podkładki i przypinek w kształcie pisanek, zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie na pamiątkę wielkanocną pt. „Wielkanoc jest w Małopolsce”, zorganizowanym po raz pierwszy przez samorząd województwa.
Jury konkursu podkreśliło, że "autorka wykazała się twórczym połączeniem tradycji ze współczesnością podkreślając niejednorodne oblicza naszego regionu oraz wydobywając charakterystyczne cechy stroju ludowego, inspirując się wzornictwem podhalańskim, sądeckim i krakowskim".

Druga nagroda, w wysokości 1 000 zł, powędrowała do Doroty Pacanowskiej (Tarnów) za pracę „Pisanka ażurowa z jaja gęsiego - Parzenica”. Komisja konkursowa doceniła szczególnie precyzję wykonania z wykorzystaniem motywu parzenicy podhalańskiej.

Jedno z głównych wyróżnień zdobyła Magdalena Kostrzewa-Smreczak (Lipnica Mała) za pracę „Zbyrcok baran – dzwonek ceramiczny w kształcie baranka”. "Autorka odwołała się do tradycji wielkanocnych, połączyła formę dzwonka ceramicznego z kształtem baranka, wykorzystała kształt dzwonka pasterskiego zbyrcoka i nadała mu formę stylizowanego baranka" - czytamy w protokole jury.

Na konkurs napłynęło 67 z całej Małopolski.

oprac. r

źródło: Urząd Marszałkowski w Krakowie

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
Bajania
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl