Aktualności
Środa, 25 marca 2015 15:03

Podhalańscy parlamentarzyści zapewniają, że "węzeł poroniański" powstanie na 100 % w ciągu dwóch lat

NOWY TARG. - W końcu mamy stuprocentową decyzję i obiecane pieniądze - mówi poseł Andrzej Gut Mostowy. - Czas realizacji inwestycji to półtora roku - dwa lata - dodaje senator Stanisław Hodorowicz. Parlamentarzyści zapewniają, że teraz to już inwestycja ruszy na pewno, a ludzie "niecierpliwie czekają na rozpoczęcie przez GDDKiA wykupu działek".
Podczas zwołanej dziś konferencji prasowej poseł i senator zapewniali, że likwidacja wąskiego gardła komunikacyjnego na odcinku Biały Dunajec-Zakopane to kwestia maksymalnie dwóch lat. - Początek roku 2017 to czas kiedy powinniśmy jeździć już w nowych warunkach - mówi poseł Gut Mostowy.

Przypomnijmy - "węzeł poroniański" to wspólna inwestycja podhalańskich samorządów i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Starostwo tatrzańskie i gmina Poronin zwróciły się z prośba do marszałka województwa o sfinansowanie przygotowania dokumentacji. Za kilkadziesiąt tysięcy złotych wykonano projekt "węzła", a GDDKiA za 40 milionów zł zobowiązała się do realizacji inwestycji.

Już półtora roku temu, poroniańscy radni przyjęli uchwałę opiniującą pozytywnie nową koncepcję przebudowy skrzyżowania drogi krajowej w Poroninie. Zapowiadano wtedy szerokie konsultacje społeczne z mieszkańcami, by przekonać ich do takiej koncepcji komunikacyjnej, a lata 2015-2016 miały być czasem realizacji projektu. Ale to się nie udało.

W lipcu ub. roku ówczesna wicepremier Elżbieta Bieńkowska podczas wizyty w Nowym Targu zapewniała, że "węzeł poroniański" będzie gotowy w 2016 r. Mówiąc o planowanych inwestycjach na "zakopiance" podkreślała, że decyzje są ostateczne.

Do tych obietnic odniósł się dziś senator: - Mieli to robić premier Tusk i wicepremier Bieńkowska... Obiecano, że ekstra środki się znajdą. Potem było pewnie zawahanie, czy trzeba realizować tę inwestycje, ale ostatecznie podjęto decyzję że "tak". Wczoraj otrzymałem telefon od dyrektora Dróg Krajowych, że ma zgodę na realizację i że są środki - tłumaczy Stanisław Hodorowicz.

Jak dodaje - "wiąże się to z wykupem działek i jest na ten cel przeznaczona kwota 4 milionów zł." Dopytywany o nastawienie mieszkańców do kwestii wykupów, senator dodał: - Jest pełna zgoda mieszkańców. Wykazywali już nawet pewne zniecierpliwienie "kiedy to ma być".

Sama inwestycja przebiegać będzie w kilku etapach. Najpierw powstanie most w Poroninie, potem budowa tunelu pod drogą krajową i linią kolejową w rejonie apteki i Urzędu Gminy - z wylotem w okolicy ul. Piłsudskiego, co pozwoli skierować ruch na ul. Tatrzańską i dalej w stronę Bukowiny Tatrzańskiej. Następny element to droga od strony Zębu i Suchego przez most na drodze powiatowej w Poroninie. Tam powstać ma rondo, które upłynni ruch w kierunku Zakopanego, Krakowa oraz w stronę Bukowiny Tatrzańskiej.

W tym roku realizowany będzie etap pierwszy, czyli remont mostu w Poroninie. Jak mówią poseł i senator ten "ekstraordynaryjny tryb budowy oznacza, że prace przy moście ruszą w maju-czerwcu, potem podpisana zostanie umowa pomiędzy samorządami a GDDKiA i rozpoczną się prace projektowe drugiego etapu. Realizacja całego zadania to półtora roku - dwa lata".

s/ zdj. Mateusz Głodek
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl