Aktualności
Poniedziałek, 17 grudnia 2018 11:27

Podejrzane substancje pod Olkuszem

Olkuska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie przetrzymywania w miejscowości Trzyciąż beczek z zawartością substancji niewiadomego pochodzenia.

Jak podają śledczy, pojemniki znajdowały się na terenie hali należącej do właścicieli jednej z posesji w Trzyciążu. Jak wstępnie ustalono, właściciel posesji 1 sierpnia 2018 roku podpisał umowę dzierżawy na wynajem hali. Umowa została zawarta na czas nieokreślony. Najemca miał korzystać z wynajmowanych pomieszczeń do celów magazynowych.

- Pod koniec września właściciel hali zauważył w niej mausery przystosowane do magazynowania cieczy. W związku z tym skontaktował się on z wynajmującym, podnosząc, że nie są to przedmioty zgodne z umową. Wynajmujący zobowiązał się do ich usunięcia. Nie nastąpiło to jednak, a w październiku kontakt z wynajmującym „urwał się”. Z tego powodu umowa najmu została wypowiedziana – relacjonuje Prokuratura Okręgowa w Olkuszu.

Na początku grudnia olkuscy policjanci sprawdzili magazyny. Ustalili, że w hali znajduje się co najmniej 80 beczek i mauserów. W związku z tym, że zauważono wokół jednego z pojemników wyciek, powiadomiono Komendę Powiatową PSP w Olkuszu i pracownika Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie.

- Po przyjeździe na miejsce zastępu straży pożarnej jej funkcjonariusze dokonali zabezpieczenia miejsca ujawnienia mauserów z nieznaną zawartością. Na miejsce została skierowana specjalistyczna jednostka zajmująca się m.in. zagrożeniami chemicznymi z Krakowa, która dokonała na miejscu sprawdzenia wnętrza budynku pod kątem zagrożenia chemicznego, radiacyjnego, wybuchowego. PSP nie była w stanie stwierdzić czy jest lub nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia w pomieszczeniu na skutek inhalacji wziewnej lub spożycia, co możliwe będzie dopiero po przeprowadzeniu badań laboratoryjnych – dodają śledczy.

W efekcie olkuski prokurator wszczął śledztwo w sprawie składowania w Trzyciążu wbrew przepisom odpadów i substancji w takich warunkach i w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka.


Opr. eł/fot. Archiwum
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl