Golemo
Aktualności
Czwartek, 3 stycznia 2019 23:46

Plany na jubileusz 100 lecia Teatru Bagatela

Dyrektor Teatru Bagatela Henryk Jacek Schoen opowiedział dzisiaj dziennikarzom jak będzie wyglądać jubileusz 100 lecia Teatru.
„Ryzykowna forsa” zainauguruje obchody 100-lecia, ale główna uroczystość jubileuszowa i gala będzie 25 października. Wtedy – jak zaznaczył dyrektor Teatru Henryk Jacek Schoen – też przypadnie dokładna rocznica pierwszej premiery Teatru Bagatela.

25 października 1919 r. nowo powstała instytucja kultury wystawiła pierwszy spektakl – „Kobieta bez skazy” Gabrieli Zapolskiej w reż. Ludwika Czarnowskiego. W 2019 r. 25 października na deskach Bagateli nastąpi premiera „Skrzypka na dachu” w reż. Jana Szurmieja. Dyrektor Teatru zaznaczył, że spektakl ten będzie „wynikiem pracy bardzo dojrzałego zespołu, sprawnego ruchowo i doskonale śpiewającego”.

Pozostałe premiery Bagateli zaplanowane na jubileuszowy rok to: „Po latach o tej samej porze” Bernarda Slade’a w reż. Henryka Jacka Schoena, „Życie jest snem” Pedroa Calderona de la Barki w reż. Gintarasa Varnasa, dla dzieci „Pchła Szachrajka” nawiązująca do utworu Jana Brzechwy a wyreżyserowana przez Małgorzatę Jochan. Bagatela nie przestanie grać także w lecie – na sierpień planuje Letni Festiwal Komedii i Festiwal Teatr dla Przyjemności.

Henryk Jacek Schoen od 20 lat zarządza Bagatelą i jak podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej – przez ostatnie 20 lat w Teatrze powstał „niezwykle sprawny zespół aktorski”, który pracuje zespołowo i jest wszechstronny. „Jeśli teatr ma mocny zespół, to otwierają się możliwości pozyskiwania najlepszych reżyserów” – zaznaczył dyrektor.

Jak wspominał, kiedy zostałem dyrektorem Teatru, założył sobie realizację takich nurtów w teatrze jak: klasyka, komedia, musical i teatr współczesny. Mówiąc o klasyce wymienił m.in. „Makbeta”, który okazał się artystycznym i marketingowym hitem. „Autobusy widzów nawet ze Szczecina przyjeżdżały do Krakowa na ten spektakl” – powiedział.

Zaznaczył, że chciał jak najlepiej kontynuować tradycje repertuaru komediowego, ale postanowił go zmodyfikować. „Chodzi o to, aby komedie nie budziły u widzów rechotu, tylko zdrowy śmiech. Chodzi o szlachetność wykonania” – mówił i dodał, że dobrzy aktorzy bohaterów tekstu farsowego są w stanie wypełnić prawdziwą psychologią, a sama gra na scenie nie wymusza sztucznych, głupkowatych sytuacji.

Musicale w Bagateli – powiedział dyrektor – powstają w dużej mierze z myślą o dzieciach. Interpretacje współczesnych dramatów pokazywane są przede wszystkim na drugiej scenie Teatru – przy ul. Sarego.

Schoen dopytywany przez dziennikarzy o hity ostatniego 20-lecia odpowiedział, że fantastyczną sławą cieszył się „Tato” (dramaturgia Artur Pałyga) w reż. Małgorzaty Bogajewskiej. Z kolei „Mayday” został wystawiony już ponad 1,6 tys. razy i obejrzało go co najmniej pół miliona osób.

Z okazji 100-lecia w podziemiach Bagateli trwa wystawa, przybliżająca historię teatru. Okolicznościowe ekspozycje zaplanowano także m.in. w Pałacu Sztuki i na krakowskich Plantach. Bagatela przygotowuje też m.in. publikacje, poświęcone dziejom tej instytucji. Powstaje również film dokumentalny „Teatr na rogu” (tytuł roboczy), mający być „swoistym hołdem wszystkim, którzy wpłynęli na wyjątkowy charakter teatru”.

źródło: Tomasz Cichocki i materiały prasowe organizatorów

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl