Aktualności
Piątek, 12 września 2014 14:08

Plany PPWSZ: współpraca z KU w Rużomberoku oraz międzynarodowa konferencja n/t ochrony środowiska

NOWY TARG. Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa podejmie współpracę z Wydziałem Pedagogicznym Katolickiego Uniwersytetu (KU) w słowackim Rużomberoku. Uchwałę w tej sprawie podjęto jednogłośnie w trakcie dzisiejszego Konwentu PPWSZ.
Porozumienie o współpracy pomiędzy Wydziałem Pedagogicznym KU w Rużomberoku i PPWZS wywołało krótką dyskusję. Senator Stanisław Hodorowicz pochwalił pomysł kontaktów ze Słowacją, jednak zwrócił uwagę, że "lepiej by było, gdyby zawarto porozumienie między uczelniami, a nie między jednym wydziałem, a uczelnią". - Gdyby to była umowa: nasz Instytut - ich Wydział to co innego, ale w tej sytuacji czegoś brakuje - zauważył były rektor i twórca podhalańskiej szkoły.

Decyzji bronił obecny rektor mówiąc, że "zawsze można poszerzyć współpracę". - Poza tym na KU jest pielęgniarstwo na poziomie licencjatu, więc tamtejsze studentki będą kontynuować naukę w Nowym Targu. W ten sposób pozyskamy studentów - tłumaczył rektor Iwon Grys.

- Naszym celem było znalezienie partnera po słowackiej stronie. To jest nam potrzebne do realizacji projektów transgranicznych - dodał kanclerz Kazimierz Wójcik.

Uchwała podjęta została jednogłośnie.

Druga część Konwentu poświęcona była "strategii na lata 2014-2020". - Nasz główny cel to podnoszenie poziomu nauczania w uczelni, wychowywanie pokoleń do uczestnictwa w życiu społeczno-gospodarczym w Polsce i Unii. To także podnoszenie jakości dydaktyki. Od października o 10 osób powiększyło się nam grono samodzielnych pracowników naukowych. Mamy 3 profesorów belwederskich i 7 profesorów habilitowanych (różnica jest tytule naukowym lub piastowanym stanowisku - przyp. red.). Mamy teraz trudny okres, wynikający z niżu demograficznego. Otrzymaliśmy zgodę ministerstwa na powiększenie o 10 procent liczby studentów stacjonarnych. Brakuje nam 97 osób, by zapełnić kierunki. Ale właśnie dziś odbierają świadectwa maturalne uczniowie, którzy zdawali egzaminy poprawkowe. Ta matura była pechowa, 30 procent uczniów nie zdało. Apeluję do maturzystów, by składali papiery na PPWSZ. Jestem pewny, że uczelnia nie zmniejszy liczby studentów, w porównaniu do lat ubiegłych - mówił rektor Grys.

Przywołał też raport Światowej Organizacji Zdrowia na temat rozwoju poszczególnych regionów świata. - WHO w swoim raporcie zawarła opinię, że Podhale to miejsce, gdzie nastąpił największy skok rozwojowy. Napisano tak: "od drewnianej łyżki kaszy jaglanej do Mercedesa". To się dokonało w ciągu stu lat. Potwierdzają to sami mieszkańcy regionu. Ale to nie znaczy, że nie ma nic więcej do zrobienia. Odwrotnie. Jest bardzo dużo do zrobienia i nasza uczelnia chce w tym bardzo aktywnie uczestniczyć - zapewnił.

Rektor zdradził, że trwają przygotowania do organizacji we wrześniu 2016 roku wspólnej konferencji z Ministrami Ochrony Środowiska Izraela oraz Wielkiej Brytanii. - To będzie wydarzenie o dużej skali i olbrzymia promocja uczelni - zapowiedział.

Dla przypomnienia członkami Konwentu PPWSZ są przedstawiciele Wojewody Małopolskiego, Zarządu Województwa Małopolskiego, Sejmiku Województwa Małopolskiego, Powiatu Nowotarskiego, Powiatu Tatrzańskiego, władz Nowego Targu, AGH im. S. Staszica w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, AWF w Krakowie i Nowotarskiej Izby Gospodarczej.

s/ zdj. Michał Adamowski
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl