Aktualności
Wtorek, 2 grudnia 2014 15:03

Pierwszy transport karetka XXL

Specjalistyczna karetka bariatryczna Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego wykonała swój pierwszy transport pacjenta o ponadstandardowej wadze. Jest to jedyny w Małopolsce i w Polsce ambulans przystosowany do przewożenia pacjentów ze znaczną nadwagą.
245 kg, 290 kg – z pacjentami o takiej wadze w ciągu ostatnich kilku miesięcy musiały radzić sobie zespoły Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Zakup karetki bariatrycznej okazał się więc wręcz koniecznością. W Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym rozpoczął właśnie pracę ambulans służący do przewozu pacjentów o ponadstandardowych wymiarach.

Jest to jedyna tego typu karetka w całym województwie małopolskim. Z danych zebranych przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe wynika, że prawdopodobnie może być to w ogóle jedyny taki ambulans w Polsce.

Pacjent, który dziś był transportowany, ważył prawie 200 kg.

Karetką przewozić można pacjentów nawet o wadze przekraczającej 300 kg. Największą nośność mają nosze – do 400 kg. Nosze mają również specjalną konstrukcję, która pozwala na bezpieczne i wygodne dla pacjenta ich poszerzenie, ponieważ trzeba pamiętać, że pacjent ze znaczną nadwagą ma nie tylko zwiększoną masę, ale też potrzebuje więcej miejsca. Nosze mają automatyczny, elektryczny system regulacji wysokości. Do karetki wjeżdżają na specjalnie w tym celu skonstruowanej pochylni z wciągarką.

Cała wewnętrzna zabudowa została zaprojektowana specjalnie na potrzeby tego ambulansu. Szafki na leki i sprzęt medyczny skonstruowano tak, aby zajmowały jak najmniej miejsca i pozostawiły jak najwięcej przestrzeni wewnątrz. Ciekawym elementem jest krzesełko kardiologiczne, które jest nie tylko szersze i ma zwiększoną nośność, ale też może być przewożone po schodach na gąsienicach. Jest to konstrukcja podobna do schodołazów – urządzeń do transportu wózków inwalidzkich po schodach.

Większe rozmiary i większą nośność mają również pozostałe elementy wykorzystywane przez ratowników: deska ortopedyczna oraz płachta. Płachta ma też więcej niż zwykle uchwytów – aby mogło ją nieść więcej osób.

- Transport osób ze znaczną nadwagą to duże wyzwanie. Nowy ambulans na co dzień służy wszystkim pacjentom jako karetka transportowa (nie w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego). Jest natomiast do dyspozycji, gdy niezbędne okaże się przewiezienie chorego – na zlecenie placówki medycznej bądź na wezwanie zespołu systemowego, który zadecydował, że należy przewieźć chorego z miejsca zdarzenia do szpitala - tłumaczy Joanna Sieradzka, rzecznik prasowa Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

opr.s/

źródło: Krakowskie Pogotowie Ratunkowe

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl