Aktualności
Niedziela, 25 maja 2014 22:50

Pierwsze wyniki wyborów do PE: PO i PiS po 19 mandatów. Małe partie przegrały

MAŁOPOLSKA. Ze wstępnych obliczeń wynika, że do Parlamentu Europejskiego wybrani zostali z naszego regionu: Thun, Sonik, Legutko, Duda, Gosiewska, Terlecki, Senyszyn, Żółtek i Siekierski.
- Ten etap zakończony jest porażką - mówił tuż po ogłoszeniu wyników wyborów Jarosław Gowin. Lider Polski Razem, który kilkakrotnie w ostatnich dniach odwiedził Podhale zapowiada: - Jutro rozpoczynamy przygotowanie list do wyborów samorządowych. Proszony o komentarz na temat niskiego wyniku swojego ugrupowania dodał, iż to efekt tego, że "PO i PiS namawiały wyborców żeby nie marnować głosów i nie głosować na mniejsze partie. Ale ja nie będę szukał wymówek. Następnym razem będziemy walczyć o lepszy wynik".

Według pierwszych szacunków do PE nie dostał się także m. in. lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Ponad 30 procent poparcia zdobyło Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska. SLD – 9,6 proc. Do Parlamentu Europejskiego dostaną się jeszcze Nowa Prawica (7,2 proc.) oraz Polskie Stronnictwo Ludowe (7,0 proc.).

PO otrzyma 19 mandatów. Z naszego obwodu otrzymają je prawdopodobnie Róża Thun i Bogusław Sonik.

PiS również 19, które otrzymać ma: Ryszard Legutko, Andrzej Duda, Beata Gosiewska i Ryszard Terlecki.

SLD (5 mandatów) - z Małopolski może go otrzymać Joanna Senyszyn. 4 mandaty dla KNP to szansa na pracę w PE dla Stanisława Żołtka z Krakowa. Także 4 mandaty otrzymać ma PSL. Z ramienia "ludowców" wymieniany jest jako przyszły europoseł z Małopolski - Czesław Siekierski.

s/ zdj. Michał Adamowski
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl