Czwartek, 28 marca | Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
27.08.2022 | Czytano: 90

Pieniądze na usuwanie skutków osuwisk

W Małopolsce osuwiska najczęściej występują w rejonach podgórskich, co związane jest z ukształtowaniem terenu. Wystarczą intensywne lub długotrwałe opady, by mogły stać się niebezpieczne.

Dzięki wsparciu polskiego rządu możliwa jest odbudowa uszkodzonej infrastruktury. Decyzją ministra finansów małopolskie samorządy otrzymały w 2022 r. środki z rezerwy celowej budżetu państwa w wysokości 8 498 580 zł na realizację zadań związanych z usuwaniem skutków ruchów osuwiskowych ziemi.

–Niemal 8,5 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa to ogromne wsparcie dla samorządów, szczególnie tych z południowych obszarów regionu, które są najbardziej narażone na szkodliwe działanie osuwisk. Dzięki tym środkom możliwe będzie wykonanie niezbędnej dokumentacji, a następnie, to co najważniejsze, czyli stabilizacja osuwisk oraz odbudowa zniszczonej infrastruktury. Działania te bezpośrednio wpłyną na poprawę jakości życia i zapewnienie poczucia bezpieczeństwa Małopolanom – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz podpisał dziś z włodarzami powiatów bocheńskiego i limanowskiego umowy potwierdzające przyznanie środków na konkretne zadania. Wczoraj, 24 sierpnia 2022 r., w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie podpisana została umowa z burmistrzem Zakliczyna. Pozostałe umowy podpisano elektronicznie.

– Walka z osuwiskami to temat bardzo trudny, albowiem one, przez lata nieaktywne, przypominają o sobie w najmniej oczekiwanym momencie, stwarzając zagrożenie. Dofinansowanie dla samorządów, z którymi podpisaliśmy dziś umowy, jest zasadne ze względu na ukształtowanie terenu, na którym się znajdują. Dzięki wsparciu państwa polskiego możliwe będzie zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców, jak również tak licznie odwiedzających Małopolskę turystów. Bardzo dziękuję polskiemu rządowi za nieocenioną pomoc, a samorządom gratuluję wytrwałości w staraniach o środki – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

W imieniu samorządowców głos zabrał starosta limanowski Mieczysław Uryga.

– Serdecznie dziękuję za pomoc, dzięki której możemy realizować oczekiwania społeczne i dbać o bezpieczeństwo mieszkańców, ale również wszystkich, którzy tymi drogami podróżują. Dziękuję każdemu, kto wspiera samorządy, tak aby nasze powiaty stale się rozwijały, a komunikacja i dostępność były jak najlepsze – powiedział starosta limanowski Mieczysław Uryga.

Na ten moment środki rozdysponowane będą na realizację 13 zadań w 8 samorządach:
– 4 gmin: Kamionka Wielka (1 zadanie), Kościelisko (2 zadania), Zakliczyn (1 zadanie), miasto Limanowa (1 zadanie);
– 3 powiatów: bocheński (4 zadania), nowosądecki (2 zadania), limanowski (1 zadanie);
– województwa małopolskiego (1 zadanie).

W ramach zawieranych umów potwierdzających przyznanie dotacji, wykonane zostaną zadania:

Powiat bocheński (1 zadanie), powiat nowosądecki (2 zadania), miasto Limanowa (1 zadanie) – dokumentacja geologiczno-inżynierska, która na podstawie przeprowadzonych badań terenowych i badań laboratoryjnych określi warunki gruntowo-wodne, tj. geologiczno-inżynierskie (geotechniczne) oraz hydrogeologiczne.

Samorząd Województwa Małopolskiego (1 zadanie), powiat bocheński (2 zadania) – dokumentacje projektowo-budowlane, które określą sposób właściwego zabezpieczenia konstrukcyjnego osuwisk, odwodnienie terenu, oraz sposób zabezpieczenie i odbudowy dróg przed wpływem powierzchniowych ruchów masowych.

Powiat bocheński (1 zadanie) – w ramach zadania pn.: „Wykonanie właściwych prac w ramach zadania pn.: Zabezpieczenie i stabilizacja osuwiska wraz z odbudową drogi i usunięciem skutków w ciągu drogi powiatowej nr 2079K Nowy Wiśnicz – Chronów w m. Łomna w km 2+004,79 – 2+126,92” przewidziano wykonanie zabezpieczenia i stabilizację osuwiska poprzez przebudowę infrastruktury odwodnieniowej, budowę drenów francuskich, drenów wierconych i kanalizacji deszczowej, ponadto przebudowę z umocnieniem skarpy prawej, budowę konstrukcji oporowej na odcinku ok. 110 m oraz odbudowę drogi powiatowej.

Powiat limanowski (1 zadanie) – w ramach zadania pn.: „Wykonanie właściwych prac w ramach zadania pn.: Stabilizacja osuwiska nr 8524 w km 10+526 do km 10+570 wraz z odbudową drogi powiatowej nr 1616 K Mszana Górna – Podłopień w km 10+525 – 10+565 w m. Jurków” przewidziano wykonanie właściwych prac budowlanych w celu stabilizacji i zabezpieczenia osuwiska, m.in. wykonanie palisady żelbetowej wzdłuż drogi powiatowej na odcinku 44 m b. z kotwami gruntowymi, wykonanie odwodnienia obszaru osuwiska po obu stronach drogi wraz z odprowadzeniem do istniejącego systemu kanalizacji deszczowej otwartej szczelnej, odbudowę drogi powiatowej na długości 40 m b.

Gmina Zakliczyn (1 zadanie) – w ramach zadania pn.: „Wykonanie właściwych prac w ramach zadania pn.: Stabilizacja osuwisk (03, 04, 05) wraz z rozbudową drogi gminnej nr K203345 (G15) w m. Faliszewice w km 0+365,60-0+600” przewidziano wykonanie konstrukcji oporowej w postaci palisad żelbetowych złożonych z pali żelbetowych, odwodnienie w postaci otwartej kanalizacji deszczowej oraz rozbudowę drogi gminnej na długości 234 m.



Źródło Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl