Aktualności
Poniedziałek, 19 stycznia 2015 13:14

Pakiet onkologiczny - szybsze badania i wizyty u specjalisty

Pacjenci Centrum Zdrowia Tuchów mogą liczyć na szybką ścieżkę onkologiczną. Oznacza to, że osoby z podejrzeniem choroby nowotworowej lub ze stwierdzoną chorobą tego typu otrzymują świadczenia ambulatoryjne, diagnostyczne i szpitalne w bardzo szybkich terminach. Wynika to z faktu, że prowadzona jest dla nich odrębna kolejka oczekujących.
Szybka ścieżka dotyczy poradni podstawowej opieki zdrowotnej w Tuchowie, Ciężkowicach, Jastrzębi, Bruśniku i Jodłówce. Z tego rozwiązania będą też mogli korzystać chorzy leczący się w Wojniczu, Biadolinach i Wierzchosławicach. Podobne zasady obowiązują także w poradniach specjalistycznych: endokrynologicznej, dermatologicznej, neurologicznej, gruźlicy i chorób płuc, a także ginekologiczno-położniczej. Na mocy umowy podpisanej z Małopolskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ w kolejkach nie będą też czekać pacjenci poradni chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, chirurgii onkologicznej, okulistycznej, laryngologicznej i urologicznej.

Procedura związana z szybką ścieżką zaczyna się u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który wystawia pacjentowi tak zwaną Kartę Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DILO). Na podstawie tego dokumentu pacjent w rejestracji otrzymuje, nie przekraczający dwóch tygodni, termin do lekarza specjalisty. Następnie wykonywane są badania, zlecone przez specjalistę w ramach diagnostyki wstępnej. Potwierdzają one lub wykluczą chorobę nowotworową. W tym pierwszym przypadku pacjent wykonuje badania w ramach diagnostyki pogłębionej. Warto dodać, że maksymalny termin od zgłoszenia się do lekarza specjalisty do rozpoznania nowotworu nie powinien przekraczać dziewięciu tygodni. Zdiagnozowany pacjent trafia do szpitala, gdzie powoływane jest konsylium lekarskie. To gremium w sposób indywidualny odnosi się do przypadku każdego pacjenta.

Aby usprawnić realizację procedur w ramach pakietu onkologicznego, Centrum Zdrowia Tuchów powołało koordynatora, którym została - Anna Kawecka. Pod numerem telefonu 14 65 35 292 odpowiada ona na nurtujące pacjentów pytania i wątpliwości. Pomaga także w zachowaniu terminów realizacji świadczeń onkologicznych.

Więcej szczegółowych informacji na temat pakietu onkologicznego można znaleźć pod adresem http://pakietonkologiczny.gov.pl/

Kolejną zmianą wprowadzoną od 1 stycznia jest obowiązek przedstawiania skierowań do lekarza dermatologa i okulisty. Dotyczy on tylko pacjentów, którzy rejestrują się na wizytę po raz pierwszy w roku 2015. Osoby, które rozpoczęły leczenie lub dokonały rejestracji przed dniem 1 stycznia mogą kontynuować terapię. Ani pracownicy rejestracji, ani lekarze nie mają prawa żądać skierowań od pacjentów pozostających w kontynuacji leczenia.

opr.s/

źródło: mat. prasowy, Centrum Zdrowia Tuchów

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl