Aktualności
Piątek, 3 października 2014 20:57

PPWSZ rozpoczęła kolejny rok akademicki (zdjęcia)

NOWY TARG. - Szczególnie witam studentów, zwłaszcza tych, którzy rozpoczynają studia na naszej uczelni. To wy jesteście dziś najważniejsi - mówił do zebranych w auli PPWSZ rektor Iwon Grys podczas uroczystego rozpoczęcia 14. roku akademickiego na Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.
Inauguracja nowego roku akademickiego rozpoczęła się mszą świętą w kościele św. Katarzyny. Biskup Damian Muskus mówił o sukcesach i porażkach pedagogicznych Jezusa. Nawiązał także do wykładów ks. prof. Józefa Tischnera.

Potem w siedzibie uczelni na Kokoszkowie odbyła się cześć oficjalna. - Tych, którzy rozpoczynają dopiero studia jest prawie 550. Mimo problemów z niżem demograficznym tegoroczną rekrutację uważam za dobrą. Jest na poziomie ubiegłorocznej - mówił rektor. - W poprzednim roku akademickim zadebiutował z dużym powodzeniem Instytut Kosmetologii z pięknym laboratorium wyposażonym w aparaturę medyczną, która spełnia wszystkie normy unijne. W lutym tego roku otworzyliśmy nowy kierunek - filologię angielską, która też cieszy się powodzeniem - dodał.

Rektor przypomniał o nawiązanej współpracy ze słowacką uczelnią w Rużomberoku i zapowiedział kolejne umowy z placówkami we Francji i Włoszech. - Mamy studenckie radio internetowe, uczelnianą drużynę hokejową. To prawdziwa akademicka międzynarodowa drużyna, w której grają Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Czesi, Słowacy, a niedawna wizyta Kanadyjczyków także jest związana z chęcią studiowania u nas i gry w tej drużynie kolejnych osób - zdradził.

Iwon Grys mówił także o planach edukacyjnych: - W tym roku pojawił się kierunek gospodarka przestrzenna, a planujemy otworzyć jeszcze 2, może 3 nowe kierunki studiów. Zbieramy już ewentualnych wykładowców na inżynierię medyczną, myślimy o turystyce sakralnej oraz kierunku kształcącym pracowników Parków Narodowych.

W akcie przyjęcia w poczet studentów uczelni wzięli udział przedstawiciele młodych ludzi, którzy w postępowaniu rekrutacyjnym uzyskali najwyższe noty. Siedmioro nowych studentów to absolwenci liceów z Nowego Targu, Nowego Sącza, Zakopanego i Tarnowa. W immatrykulacji uczestniczyli także przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Po odśpiewaniu "Gaudeamus Igitur" rozpoczęła się część artystyczna z udziałem m. in. zespołu pieśni i tańca „Juhasy” pod kierownictwem Ewy Zachwiei, kapeli „Jaworczanie” pod kierownictwem Mariusza Tokarczyka i uczelnianego zespołu „Młode Podhale”. Po części oficjalnej w auli głównej zaplanowano występ kabareciarza Marcina Dańca.

s/ zdj. Michał Bachulski
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl