Kopalnia
Aktualności
Wtorek, 24 września 2013 11:06

PKG kupuje akcje Kolei Gondolowej Jaworzyna Krynicka za ok. 50 mln zł

Spółka Polskie Koleje Górskie nabyła 75 procent akcji spółki Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka. Sprzedającym były PKO Bank Polski i Grupa PZU. Kwota transakcji to 49,7 mln zł.
Polskie Koleje Górskie, samorządowa spółka czterech gmin podhalańskich i funduszu Mid Europa Partners, nabyła akcje Kolei Gondolowej Jaworzyna Krynicka w Krynicy – Zdroju (KGJK). Sprzedającymi były dwie polskie instytucje finansowe – PKO Bank Polski i Grupa PZU. Oferta Polskich Kolei Górskich została uznana za najlepszą spośród kilku biorących udział w procesie.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że w krótkim czasie po zakupie Polskich Kolei Linowych udało nam się nabyć kolejną atrakcyjną spółkę zajmującą się obsługą turystów. Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka to doskonałe uzupełnienie naszych aktywów i wzmocnienie obecności w Krynicy. Wspólnie z samorządem oraz pozostałymi akcjonariuszami będziemy mogli zwiększyć atrakcyjność miasta i jego okolic jako silnego ośrodka turystycznego. Skorzystają na tym zarówno mieszkańcy jak i lokalny biznes – powiedział Zbigniew Rekusz, prezes zarządu PKG S.A. – Ten zakup to także istotny krok w realizacji naszej strategii rozwoju. Jej celem jest stworzenie lidera branży, zdolnego do skutecznego rywalizowania o polskich turystów, w tym narciarzy, z zagranicznymi kurortami.

Dotychczasowi akcjonariusze KGJK, PKO Bank Polski oraz Grupa PZU, jako inwestorzy finansowi byli zaangażowani w ten podmiot od kilkunastu lat. Po realizacji swoich celów, zdecydowali się wyjść z tej inwestycji, przynoszącej bieżące zyski.

Sprzedaż przez PKO Bank Polski całości swoich akcji (37,53 proc.) w spółce Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka to element realizacji strategii Banku, zakładającej porządkowanie aktywów i koncentrację na biznesie podstawowym – powiedział Paweł Borys, dyrektor ds. Strategii i Inwestycji w PKO Banku Polskim.

Jesteśmy zadowoleni ze sprzedaży naszego pakietu akcji w spółce Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka. Zrealizowaliśmy nasze cele inwestycyjne – wspólnie z pozostałymi akcjonariuszami zrestrukturyzowaliśmy firmę i doprowadziliśmy do zwiększenia jej wartości. Na obecnym etapie spółka wymaga inwestora branżowego. – dodał Włodzimierz Bieliński, Dyrektor Biura Inwestycji Strukturyzowanych w TFI PZU SA.

opr.s/

źródło: materiały prasowe

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl