Golemo
Aktualności
Wtorek, 8 kwietnia 2014 22:12

Otwarcie nowego muzeum w Wadowicach - Dom Rodzinny Ojca Świętego (zdjęcia)

WADOWICE. W środę otwarte zostanie muzeum - Dom Rodzinny Jana Pawła II. Uroczystość rozpocznie się o godz. 16.00. mszą św. odprawioną w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach.
Następnie na wadowickim rynku odbędzie się koncert – oratorium symfoniczne: „Szukam was” z muzyką Bartosza Tomaszka, do słów Michała Zabłockiego. Oratorium, na które złoży się 11 utworów muzycznych, opartych na testamencie Jana Pawła II, wykonają czterej soliści z towarzyszeniem zespołu i pięćdziesięcioosobowej orkiestry symfonicznej, złożonej z członków Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, pod batutą Sebastiana Perłowskiego.
Udział w tym niezwykłym wydarzeniu potwierdziło wiele znakomitości ze świata Kościoła, nauki, kultury, polityki oraz przyjaciół z tzw. środowiska, osób najbliżej współpracujących z Janem Pawłem II na różnych etapach Jego życia – od młodzieńczego okresu wadowickiego, poprzez okres krakowski i na koniec watykański.

Nowa ekspozycja mieści się na czterech kondygnacjach wadowickiego muzeum i jest w pełni nowoczesną, multimedialną, interaktywną ekspozycją ukazującą różne aspekty i etapy życia oraz dorobku Papieża Polaka. Jest to zarazem pierwsza ekspozycja narracyjna o Janie Pawle II na świecie.

Wystawa mieści się w domu, w którym Karol Wojtyła urodził się i mieszkał z rodziną przez pierwsze 18 lat swego życia. Budynek ten został wcześniej pozyskany przez Fundację Ryszarda Krauzego i przekazany Archidiecezji Krakowskiej w celu zorganizowania tu nowego muzeum. Dzięki środkom unijnym, a także dzięki wsparciu współzałożycieli muzeum, w latach 2010–2013 budynek został dostosowany do projektu nowej wystawy autorstwa Barbary i Jarosława Kłaputów. W roku 2014 działalność muzeum wspiera także Grupa Azoty S.A.

Wadowicka ekspozycja pozwala zwiedzającym wędrować u boku Ojca Świętego przez najważniejsze momenty Jego życia, skłoni do refleksji, ale także zapozna z atmosferą przedwojennych Wadowic i historią pontyfikatu papieża. Wartość historyczna i sentymentalna wielu pozyskanych eksponatów z pewnością zachęci pielgrzymów do ciągłego przypominania sobie i głębszego poznawania osoby Jana Pawła II.

Wystawa w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II zaprojektowana jest na kilku płaszczyznach:
- biograficznej - skupiającej się na życiu i sylwetce Ojca Świętego,
- edukacyjnej - opartej o konkretne aspekty jego nauki
- i religijnej.

Ekspozycja stanowi istotne miejsce na pielgrzymkowym szlaku „ścieżkami wielkiego papieża“, a Muzeum jest ważnym punktem nie tylko na trasie turystycznej od Krakowa z Łagiewnikami i Wieliczką przez Kalwarię Zebrzydowską do Oświęcimia, ale również na pielgrzymkowej mapie Europy.

Oprócz ekspozycji stałej Muzeum planuje także wystawy czasowe o szerokim zakresie tematycznym, przedsięwzięcia edukacyjne i integracyjne różnych środowisk – ponadregionalnych, ponadpaństwowych, interdyscyplinarnych, a także wspieranie działalności naukowej m.in. poprzez organizację konferencji, sympozjów, seminariów.

Muzeum, dzięki swemu szerokiemu zakresowi działalności, ma szansę stać się pierwszym w Polsce interaktywnym ośrodkiem zachowującym dorobek Jana Pawła II, współpracującym z licznymi, rozproszonymi po całym świecie, izbami pamięci, muzeami i centrami myśli papieskiej.

Nowa placówka, jako miejsce otwarte, będzie też przestrzenią spotkań i dyskusji w duchu dobrze rozumianej tolerancji i poszanowania drugiego człowieka. Planowana jest organizacja warsztatów dla młodzieży, wieczorków literackich, a także spektakli teatralnych i prezentacji filmowych.

Szczegóły na www.domjp2.pl

opr.s/ zdj. A. Wiktor

źródło: material prasowy

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl