Aktualności
Niedziela, 15 lutego 2015 20:10

Otwarcie Centrum Górskiego Korona Ziemi w Zawoi (zdjęcia)

ZAWOJA. Dziś odbyło się uroczyste otwarcie pierwszego w Polsce i naszej części Europy Centrum Górskiego Korona Ziemi.
Inicjatorzy projektu podkreślali, że Korona Ziemi to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim ludzie. Ten obiekt u stóp Babiej Góry ma być miejscem spotkań ludzi o zamiłowaniach górskich. Dlatego otwarcie nie mogło się odbyć bez obecności elity światowego himalaizmu, w tym m.in. Petera Hamor, Denisa Urubko, Krzysztofa Wielickiego, Leszka Cichego, Janusza Kurczaba, Janusza Majera, Ryszarda Pawłowskiego, Adama Bieleckiego i innych znakomitych ludzi gór.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się od rozbicia czekanem bryły lodu i uwolnienia zatopionego w niej klucza do drzwi Korony Ziemi. Następnie obiekt został poświęcony. Wszyscy zebrani goście udali się do sali multimedialnej, gdzie nie zabrakło słów z ust Prezesa Zarządu Bartosza Krawczyka i Wojciecha Chowaniaka pełnych wdzięczności i podziękowań dla wszystkich osób, które przyczyniły się do powstania tego miejsca. Szczególne podziękowania skierowane zostały do głównych inwestorów: słowackiej firmy Tatra Mountain Resorts (TMR) oraz Gminy Zawoja.

Szczytnym celem, który w swojej wypowiedzi podkreślał Bohuš Hlavatý, prezes firmy Tatra Mountain Resorts jest umożliwienie ludziom, którzy nigdy w wysokich górach nie byli tego, co odczuwa himalaista. Wójt Gminy Zawoja Marcin Pająk zaznaczył, że otwarcie Centrum Górskiego Korona Ziemi jest pierwszym krokiem w kierunku podwyższenia atrakcyjności turystycznej regionu gminy.

W Centrum Górskim w Zawoi stworzono 9 makiet najwyższych szczytów Ziemi. Każda góra posiada swojego opiekuna - wybitnego himalaistę, podróżnika lub wspinacza. Opiekunami najwyższej góry świata są Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki, którzy jako pierwsi zdobyli Mount Everest zimą (17.02.1980). Z okazji 35. rocznicy wyprawy obecni na sali himalaiści wspominali tamte wydarzenia.

Powołane przy Koronie Ziemi Centralne Archiwum Górskie będzie nosić imię Andrzeja Zawady. Przybyła na uroczystości żona zmarłego himalaisty Anna Milewska odsłoniła pierwszą część ekspozycji poświęconą jej mężowi.

Centrum Górskie Korona Ziemi będzie otwarte od 16 lutego. Zwiedzających po Centrum poprowadzi przewodnik Korony Ziemi lub unikalny system multimedialny. Wszystkie elementy ekspozycji uzupełnione zostały bowiem o materiały dostępne na urządzeniach przenośnych i stołach dotykowych, a to wszystko dzięki firmie Androbit.

er/ zdj. Łukasz Sowiński
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl