Aktualności
Piątek, 27 kwietnia 2018 16:45

Otwarcie 11. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Netia Off Camera

KRAKÓW W samo południe w Pałacu Pod Baranami odbyła się konferencja prasowa przed rozpoczęciem 11. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego NETIA OFF CAMERA. Podczas niej zaprezentowano listę gości i szczegóły programowe.
W konferencji udział wzięli: Szymon Miszczak - Dyrektor Festiwalu, Anna Trzebiatowska - Dyrektor Artystyczna Festiwalu, Alicja Myśliwiec- PR Manager Festiwalu, Rzeczniczka Prasowa, Bartłomiej Gierszyn – Dyrektor Marketingu firmy NETIA i Dariusz Nosal - Kierownik Krakow Film Commission.

Najważniejszy festiwal filmowy w Krakowie powraca już po raz jedenasty! Netia Off Camera rozpocznie się dzisiaj i potrwa aż do końca majówki, czyli do niedzieli 6 maja. A co się tam będzie działo? Musielibyśmy napisać esej o samych najciekawszych punktach programu! Polską premierę będzie miał ostatni film Romana Polańskiego „Prawdziwa historia”, a sam reżyser będzie gościem festiwalu. Poza tym tradycyjne konkursy – główny i polskich filmów fabularnych. Poza dobrze znanymi i lubianymi sekcjami, takimi jak Amerykańscy niezależni, obejrzycie filmy z kategorii sportowych, o zemście czy nastolatkach i problemach dojrzewania. Nie zabraknie oczywiście pokazów plenerowych nad Wisłą i na placu Szczepańskim.

W programie 11.edycji Festiwalu znalazło się pięć nowych sekcji. Zwykło się mówić, że sport to zdrowie. Niektórzy na tym poprzestają, a ci bardziej dociekliwi dodają do tej popularnej frazy jeszcze jedną – pod warunkiem, że nie jest uprawiany wyczynowo. W specjalnej tematycznej sekcji podczas festiwalu Off Camera „Sport to zdrowie” filmowcy zająć się tą bardziej „ekstremalną” wersją. W ramach sekcji “Zawód: Artysta”widzowie zobaczą filmy poświęcone sztuce i jej twórcom. Począwszy od muzyków, filmowców, poprzez malarzy, a kończąc na projektantach mody.

Filmy, jakich akcja dzieje się w liceum kojarzą się powszechnie ze stekiem banałów, w rodzaju pierwszej miłości, socjalnego wyobcowania, konfliktów z rówieśnikami czy z towarzyskimi zawirowaniami. „High School Movies” to w istocie jednak dużo bardziej skomplikowany i złożony gatunek, o czym będzie można się przekonać w ramach sekcji „Nasto-Dramy”. Kolejna specjalna tematyczna sekcja to „Working Class Hero”. Umożliwia widzom, choćby na moment, wejście w skórę „bohatera klasy pracującej”. Filmowcy zaproponują festiwalowej publiczności buntownicze i niekonwencjonalne narracje o ludziach pracy, dobitnie uświadamiając, że szeroko zakrojona transformacja gospodarcza i społeczna jest jedynie kwestią czasu, a w kinie nadchodzi era pracującego bohatera. Każdy chyba, choćby na chwilę, odczuwał potrzebę zemsty za doznane krzywdy. "Zemsta jest słodka?" ma jednak ambicję przyjrzeć się zemście niekoniecznie w formie i kształcie określanym przez ociekające krwią konwencje „revenge movies”. Filmy, które wybrano pokażą filmowe reprezentacje, które pozwalają odświeżyć i kreatywnie przepisać rozmaite typy filmowych opowieści, począwszy od komedii romantycznej i melodramatu, aż do kina grozy właśnie.

Netia Off Camera to nie tylko filmy, ale i muzyka! Off Scena stała się już tradycją – polscy i zagraniczni niezależni artyści będą koncertować tym razem w ZetPeTe w Tytano.

A kto zagra? Off Scenę otworzy Reni Jusis, czyli weteranka polskiej elektroniki. Wśród polskich artystów, którzy wystąpią na Offie, pojawią się mroczny Baasch, soulowe So Flow, songwriter występujący pod pseudonimem Runforrest, czy wschodzące gwiazdy z Sonbird. Z zagranicy przyjadą do nas. m.in. łotewscy przedstawiciele indie sceny, czyli Carnival Youth, a także Roo Panes, znany z charakterystycznej barwy głosu i pięknych melodii. Off Scena od soboty do czwartku w ZetPeTe!

Pierwszy dzień Festiwalu inauguruje Gala Otwarcia, którą uświetni pokaz "Śmierć Stalina" i koncert Reni Jusis.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Netia Off Camera
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl