Aktualności
Wtorek, 26 lutego 2019 00:15

Ostatnie pożegnanie Jerzego Bożyka

Rodzina, przyjaciele i fani pożegnali w poniedziałek na cmentarzu Rakowickim w Krakowie Jerzego Bożyka - wokalistę, kompozytora jazzowego i działacza niepodległościowego.
Był nie tylko muzykiem, ale też działaczem niepodległościowym i przewodnikiem turystycznym. Miał 78 lat. Jerzy Michał Bożyk, którym sam siebie nazywał też Bożym Jerzykiem, urodził się 7 maja 1941 r. we Lwowie.

Ukończył Liceum Muzyczne w Łodzi w 1959 r. Po ukończeniu szkoły rozpoczął współpracę z zespołami „The Jazz Five Boys”, „Silver Jazz” i „Tiger Rag”.

Do 1976 r. koncertował na kontraktach w Czechosłowacji, Finlandii i Szwecji. W 1977 r. zdał państwowy egzamin piosenkarski u profesora Bardiniego.

Następnie rozpoczął studia teatrologiczne na Uniwersytecie Łódzkim. Ukończył je w 1985. Był promotorem polskiego autostopu i jazzu, lingwistą, tłumaczem języka słowackiego, działacz niepodległościowy m.in. KPN Związeku Strzeleckiego „Strzelec”.

Był także przewodnikiem turystycznym, udzielał się w Kole Grodzkim PTTK w Krakowie. Po stracie nóg od kilku lat poruszał się na wózku inwalidzkim, co nie przeszkadzało mu brać udział w Marszach Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej.

źródło: fot. Tomasz Cichocki

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Parada Smoków
Najczęściej czytane
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl