Aktualności
Czwartek, 19 listopada 2020 10:40

Osadzenie Chochoła 19–22 listopada 2020

Osadzanie Chochoła to już półwieczna tradycja, sięgająca otwarcia Muzeum w Rydlówce, nawiązująca do ślubu i wesela Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny. Ślub odbył się 20 listopada 1900 roku
Osadzanie Chochoła to już półwieczna tradycja, sięgająca otwarcia Muzeum w Rydlówce, nawiązująca do ślubu i wesela Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny. Ślub odbył się 20 listopada 1900 roku w Kościele Marii Panny w Krakowie, a dzień później, w trakcie hucznego wesela, celebrowano moment ludowego obrzędu czepin, czyli wprowadzenia panny młodej w krąg kobiet zamężnych. To te wydarzenia stały się dla Stanisława Wyspiańskiego inspiracją do napisania arcydramatu Wesele, a dla ówczesnych mieszkańców Krakowa i Bronowic stanowiły jedyne w swoim rodzaju przeżycie, którego rangę podkreśliła krakowska prapremiera sztuki. Co więcej, zdarzenia te współczesnym mieszkańcom Rydlówki oraz krakowianom dały impuls do corocznego, uroczystego wspominania zarówno samego ślubu, jak i scenicznego Wesela. Centralnym punktem tych uroczystości jest symboliczne Osadzanie Chochoła, czyli obrzęd okrywania krzaka róży słomą.

W tym roku nie możemy spotkać się wokół Chochoła w Rydlówce, ale przygotowaliśmy to wydarzenie dla Państwa w formie on-line. Na profilu Facebook Rydlówki www.facebook.pl/rydlowkaod dziś do najbliższej niedzieli będą Państwo mogli zobaczyć filmy, które specjalnie przygotowaliśmy na tę okazję!

W sobotę 21 listopada o godzinie 14:30 na profilu opublikujemy filmową relację z tegorocznych obchodów Osadzania Chochoła – niestety bez udziału publiczności. Wagę tego wydarzenia podkreśli dźwięk dzwonu Bolesław, który w tej samej chwili zabrzmi z Wieży Ratuszowej.

Tego dnia o godzinie 15:00 wraz z All in Walks zapraszamy na oprowadzanie on-line po oddziale. Więcej informacji o wirtualnym zwiedzaniu znajdą Państwo na stronie https://www.facebook.com/events/799172000917095/.

źródło: fot. Tomasz Cichocki materialy prasowe Muzeum Krakowa

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl