Kopalnia
Aktualności
Sobota, 16 grudnia 2017 19:14

Opłatkowe spotkanie ze strażakami (zdjęcia)

- Współczesny świat bardzo potrzebuje odpowiedzialności za drugiego człowieka, zwłaszcza teraz, kiedy głosi się pochwałę egoizmu i zapatrzenia w siebie. Wy pokazujecie, co znaczy być człowiekiem gotowym, by odpowiedzieć na wezwanie, biec z pomocą, niekiedy zapominać o tym, co chciałoby się w tym momencie dla siebie - mówił abp Marek Jędraszewski na spotkaniu opłatkowym z małopolską Strażą Pożarną.
Metropolita krakowski życzył wszystkim strażakom, żeby spotkanie z Bożą miłością w osobie Dzieciątka Jezus budziło wdzięczność wobec miłosiernego Boga i pobudzało ich serca do miłości każdego człowieka oraz do odpowiedzialności za jego życie.


- Wy drogie druhny i drodzy druhowie na co dzień dajecie dowód tej odpowiedzialności za życie drugiego człowieka, niejednokrotnie zapominając o tym, że narażacie własne życie, by bronić, pomagać i ratować. Współczesny świat bardzo potrzebuje takiej odpowiedzialności, zwłaszcza teraz, kiedy głosi się pochwałę egoizmu i zapatrzenia się w siebie. Wy pokazujecie, co znaczy być człowiekiem gotowym, by odpowiedzieć na wezwanie, biec z pomocą, niekiedy zapominać o tym, co chciałoby się w tym momencie dla siebie - mówił.

Dodał, że przecież najbardziej liczy się drugi człowiek. - Wtedy, kiedy tak myślimy o innych, sami stajemy się ludźmi. Kryterium człowieczeństwa polega na tym, że jesteśmy stróżami drugiego człowieka i tej wrażliwości przemieniającej nasz świat - powiedział arcybiskup.

Na koniec życzył strażakom wrażliwości, która rozszerza się na zatroskanie o życie każdego człowieka od momentu jego poczęcia aż do chwili naturalnej śmierci. - Życzę, abyście w wieczór wigilijny, kiedy weźmiecie do ręki nieskalany swą bielą opłatek i będziecie przekazywali sobie nawzajem najlepsze życzenia, nie wstydzili się łez wzruszenia. Nie bójcie się drżącego głosu. To wszystko mówi, jak bliski jest wam Pan Bóg, który narodził się w Betlejem po to, by nas swoją Boską miłością ubogacić i dźwignąć nas na szczyty naszego człowieczeństwa - głosił.

Z kolei Krzysztof Kociołek, komendant Szkoły Aspirantów PSP przekonywał, że Boże Narodzenie to najcieplejsze święta spośród wszystkich, które obchodzimy w ciągu roku. - Mam nadzieję, że dzisiejsze życzenia w większości się spełnią, a chwile spędzone na tym opłatku przejdą do pamięci i nie tylko zdjęcia będą świadczyły o tym, że tworzymy wspólnotę i łączymy się nie tylko w czasie działań ratowniczych - zaznaczył.

Następnie Edward Siarka, Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Małopolsce dziękował za gotowość do niesienia pomocy ludziom w tragicznych chwilach ich życia, za pracę z młodzieżą i dawanie swoją postawą wzoru bezinteresownego poświęcenia dla drugiego człowieka.

- W tym wyjątkowym dla nas wszystkich czasie oczekiwania na narodzenie Chrystusa spotykamy się w gronie rodziny strażackiej, aby podzielić się opłatkiem. Pragnę z tej okazji podziękować wszystkim strażakom za ofiarną służbę, którą pełnicie przez cały rok. Dzielmy się opłatkiem, radością i dobrym sercem - zachęcał.

Natomiast Stanisław Nowak, małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej podziękował kapłanom za wsparcie duchowe, które niosą strażakom. - Są z nami zawsze. Ten kręgosłup strażacki codziennie realizujemy dlatego, że są przy nas nasi duszpasterze - mówił.

Piotr Ćwik, wojewoda małopolski podkreślał z kolei, że sobotni opłatek to symbol zjednoczenia Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. - Łączy was nie tylko mundur strażacki, który nosicie, ale też gotowość do niesienia pomocy, do służby wobec tych, którzy tego potrzebują. Bardzo dziękuję za całą tę pracę, którą podejmujecie. Patrząc dzisiaj na was widzę też piękny symbol łączenia pokoleń, bo rodzina strażacka łączy zarówno najmłodszych, jak i seniorów - zauważył.

Na sobotnim spotkaniu wręczono również nagrody zdobyte w konkursie na najlepszą Ochotniczą Straż Pożarną z Małopolski. Za zajęcie drugiego miejsca 30 tys. złotych zdobyła OSP z Książa Wielkiego. Trzecie miejsce i 20 tys. złotych otrzymała natomiast OSP Skawina II.

Paulina Smoroń, zdj. Adam Bujak | Archidiecezja Krakowska
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl