Parada Smoków
Aktualności
Poniedziałek, 11 grudnia 2017 16:13

Ogromne zmiany w transporcie miejskim w Limanowej

Niebawem mieszkańców ziemi limanowskiej czeka prawdziwa rewolucja. Dzięki unijnym środkom zyskają oni nie tylko pięć komfortowych i ekologicznych autobusów, ale też całkowicie nowy dworzec autobusowy oraz 28 wiat przystankowych w całej okolicy.
Do dyspozycji mieszkańców będzie też parking typu Park&Ride dla 100 samochodów, a dzięki kamerom zainstalowanym na przystankach, parkingach, dworcu i w autobusach, podróżując będzie można czuć się jeszcze bezpieczniej. Umowę gwarantującą przyznanie unijnego dofinansowania w wysokości ponad 11,3 mln zł przekazali dziś władzom Limanowej przedstawiciele regionalnego samorządu: przewodnicząca sejmiku Urszula Nowogórska oraz Leszek Zegzda z zarządu województwa.

- To jest wejście Limanowej w XXI wiek. Wszyscy mamy świadomość tego, jak ważna jest komunikacja publiczna. Miarą nowoczesnej cywilizacji i poziomu życia jest rozwój komunikacji publicznej – to ile osób i w jakich warunkach korzysta z tej formy podróżowania i komunikowania się. Przekazywana dziś umowa jest w stu procentach ukierunkowana na nowoczesność tej przestrzeni. To znaczący krok w niezwykle pożądanym kierunku. Co więcej, przekazana dzisiaj umowa nie tylko pozwoli na lepszy rozwój transportu publicznego na ziemi limanowskiej, na czym skorzystają mieszkańcy, ale pośrednio – na zdecydowany rozwój branży turystycznej w tej części Małopolski. Turyści odwiedzający nasz region stawiają w przeważającej mierze na transport zbiorowy, więc z pewnością planowane inwestycje będą dla nich dodatkową zachętą, żeby tu przyjechać - mówi Leszek Zegzda z zarządu województwa małopolskiego.- Środki unijne zmienią wizerunek i jakość funkcjonowania na terenie miasta Limanowa i całego powiatu. Pragnę pogratulować bardzo odważnego projektu, którego wartość wynosi ponad 14 mln zł, a unijne dofinansowanie ponad 11 mln zł. To będzie krok milowy. Zmieni się również jakość podróżowania, co jest związane z zakupem pięciu ekologicznych i komfortowych autobusów. Zostanie wybudowany dwupoziomowy dworzec autobusowy, powstaną nowe wiaty. To wszystko spowoduje, że wszyscy, którzy będą korzystać z komunikacji, będą zadowoleni. Takie inwestycje, służące ludziom w codziennym życiu, pomagające w dotarciu do różnych miejsc niezwykle motywują do dalszego działania. Popieranie i realizowanie takich projektów powoduje, że nasze najbliższe środowisko, w którym żyjemy, w którym mieszkamy, w którym pracujemy, jest rzeczywiście bardzo atrakcyjne, a ludzie na naszym terenie - na terenie miasta i okolic - naprawdę zasługują na takie inwestycje - dodaje Urszula Nowogórska, przewodnicząca sejmiku województwa małopolskiego.

Projektowany dworzec autobusowy w Limanowej będzie miał dwie kondygnacje – powierzchnia użytkowa nowego obiektu ma mieć 332 m2. Po wejściu na dworzec znajdziemy się w holu z rozkładem jazdy autobusów wyświetlanym na dużym monitorze. Na parterze znajdą się: pomieszczenie techniczne, serwerownia, dyżurka i poczekalnia (także wyposażona w duża tablicę z rozkładem jazdy oraz przeszkleniem na plac manewrowy, aby umożliwić podróżnym widok na podjeżdżające autobusy). Tu zostaną też zlokalizowane przechowalnia bagażu oraz toalety. Z kolei na piętrze zaplanowano: bawialnię wraz z szatnią oraz pomieszczenie socjalne dla kierowców, gdzie będą mogli odpocząć między kursami.

Podłogi nowego dworca będą wykonane z wytrzymałej i łatwej w utrzymaniu czystości żywicy przemysłowej. Cały obiekt będzie odpowiednio wentylowany, aby zapewnić ciągłość wymiany świeżego powietrza. Budynek będzie nie tylko nowoczesny, ale też ekologiczny – energię elektryczną będą dostarczać ogniwa fotowoltaiczne, a jej niskie zużycie zapewni oświetlenie wykorzystujące technologię LED.

Budynek będzie też w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Poruszanie po obiekcie ułatwią im m.in.: obniżone krawężniki przy drzwiach wejściowych, brak barier w postaci różnic poziomów posadzki oraz winda, umożliwiająca dostęp na piętro. Drzwi budynku będą się automatycznie otwierać i zamykać, zostaną też wyposażone w kurtyny powietrzne.

Budowa nowego dworca w Limanowej to główna, ale nie jedyna część projektu. Dzięki dotacji unijnej z RPO WM 2014-2020 zostanie też zakupione 5 ekologicznych autobusów wraz z wyposażeniem. Z myślą o podróżnych planuje się wprowadzenie wygodnego systemu biletu elektronicznego. W planach jest także przygotowanie 3 parkingów park&ride, na których łącznie zmieści się nawet setka samochodów.

Całkowita wartość projektu to 14,4 mln zł, w tym dotacja unijna wyniesie ponad 11,3 mln zł.

W przekazaniu umowy wziął także udział radny województwa Stanisław Pasoń.

opr.s/

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Parada Smoków
Najczęściej czytane
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl