Aktualności
Sobota, 3 września 2016 14:46

Ogólnopolskie dziękczynienie za plony

Na Jasnej Górze z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy rozpocznie się w sobotni wieczór dwudniowe ogólnopolskie dziękczynienie za plony. Dożynki przebiegać będą pod hasłem „Do Matki Miłosierdzia”.
- To będzie jak zwykle wielkie dziękczynienie za tegoroczne plony, ale tym razem wpisane w 1050. rocznicę chrztu Polski i z pamięcią o tych, którzy 35 lat temu rozpoczęli pierwsze po wojnie narodowe świętowanie i pielgrzymowanie do Jasnogórskiej Maryi – powiedział ks. Stanisław Sojka, sekretarz krajowego duszpasterstwa rolników. Sobotnio-niedzielne uroczystości mają być także dziękczynieniem polskich kobiet, które w ramach Kół Gospodyń Wiejskich zawsze manifestowały swoją przynależność do Kościoła, również w czasach komunistycznych.

Ks. Stanisław Sojka przypomniał, że dożynki jasnogórskie to również podtrzymywanie wiekowej tradycji pielgrzymowania „ludu wsi” do Królowej Polski. – Zawsze ludzie tu się gromadzili z kłosami zboża, z wieńcami, by przez Jej przyczynę dziękować Jezusowi za to, że mogą zapewnić chleb codzienny nie tylko swoim rodzinom, ale i całemu krajowi – powiedział. Podkreślił też, że polski rolnik niezależnie od okoliczności pozostaje przy swoim warsztacie pracy i stanowi filar bezpieczeństwa całego narodu. – Rolnik zawsze wierny jest tradycji kościelnej i narodowej – stwierdził kapłan. Ocenił też, że największym problemem polskiej wsi jest emigracja młodych. – Oni dziś wołają o politykę prowiejską dla młodych – podkreślił sekretarz duszpasterstwa rolników.

Tradycyjnie podczas dożynek zaprezentowane zostaną żniwne wieńce. Rolnicy otrzymają pamiątkowe certyfikaty, a sekretarz krajowego duszpasterstwa apeluje, by dawnym zwyczajem przygotowane wieńce pozostawić na Jasnej Górze, bo „one nie tylko cieszą oczy, ale i uczą”.

Dożynki rozpoczną się o godzinie 19:00 Mszą św. w bazylice jasnogórskiej pod przewodnictwem bp. Henryka Wejmana z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Po Apelu rozpocznie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej na jasnogórskich wałach, prowadzone przez rolników diecezji płockiej. W nocy potrwa czuwanie w Kaplicy Matki Bożej z pasterką o północy.

Główne uroczystości z udziałem prezydenta RP odbędą się w niedzielę o godzinie 11:00. Mszy świętej na szczycie jasnogórskim przewodniczyć ma Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak. Przed Eucharystią odbędzie się występ zespołu ludowego „Karniewiacy”.

opr.s/ zdj. Mazur /episkopat

źródło: KAI

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl