Aktualności
Niedziela, 14 sierpnia 2016 12:34

Oficjalna inauguracja 50. Festiwalu Kiepury

Trzy bisy i owacje na stojąco zgotowane przez publiczność artystom zakończyły wczorajszy koncert inaugurujący jubileuszowy 50. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy. Było lekko, wesoło, wartko - słowem pięknie!
W sobotni wieczór w wypełnionej widzami Pijalni Głównej na krynickim deptaku burmistrz Dariusz Reśko otworzył 50. Festiwal im. Jana Kiepury. Poza podziękowaniami i życzeniami udanej zabawy wspomniał zmarłego w tym roku wieloletniego dyrektora festiwalu Bogusława Kaczyńskiego. Zaproponował, by uczcić jego pamięć tak, jak ś.p. Kaczyński lubił najbardziej, czyli brawami i na sali rozległ się gromki aplauz. Osobę Bogusława Kaczyńskiego wspomniał też w swoim przemówieniu wicemarszałek województwa małopolskiego Stanisław Sorys - zaproponował on wręcz, by w Krynicy powstał pomnik pamięci Bogusława Kaczyńskiego, który obok twórcy festiwalu Stefana Półchłopka niezaprzeczalnie przyczynił się do jego rozwoju i promocji.Jubileuszowy 50. Festiwal im. Jana Kiepury patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda, którego podczas inauguracji reprezentował doradca do spraw kultury Tadeusz Deszkiewicz. Odczytał on list skierowany przez Prezydenta Dudę do organizatorów i uczestników festiwalu.Koncert zgodnie z zapowiedziami organizatorów odbiegał od dotychczasowych przyzwyczajeń festiwalowych bywalców. Na scenie zapanował klimat Hiszpanii i to nie tylko za sprawą prowadzącego koncert wspólnie z Iwoną Sobotką Conrado Moreno.Na scenie wystąpili hiszpańscy tenorzy: Francisco Corujo, Orlando Niz oraz Jose Luis Sola, a towarzyszącym im Krakowskiej Orkiestrze Symfonicznej i Chórowi Polskiego Radia dyrygował Oliver Diaz.

Tenorom towarzyszyła również związana z Hiszpanią współprowadząca koncert sopranistka Iwona Sobotka.
Pierwszą część wieczoru wypełnił operowy repertuar kiepurowski. Zabrzmiały m.in.: słynna Aria z kwiatkiem z Carmen Bizeta, największe przeboje z oper takich jak m.in.: Tosca i Cyganeria Pucciniego. Wielki aplauz wzbudziła zaśpiewana przez trzech tenorów słynna aria La donna è mobile z opery Rigoletto Verdiego. W drugiej części hiszpańscy artyści pokazali hiszpańską operetkę tzw. zarzuelę, która w Polsce pozostaje nieznana. Publiczność porwały gorące rytmy i śpiewne melodie, choć największy aplauz publiczności wzbudziła najsłynniejsza piosenka z repertuaru Jana Kierpury „Brunetki, blondynki” wyśpiewana przez trzech hiszpańskich tenorów…po polsku.

W pierwszym rzędzie widowni wśród honorowych gości widowisko podziwiał goszczący na zaproszenie organizatora w Krynicy starszy syn Jana Kiepury - John Thade. Naprawdę nazywał się Jan Tadeusz Kiepura, ale – jak mówi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, rzecznik prasowy festiwalu - zmienił nazwisko, ponieważ uważał, że Jan Kiepura jest tylko jeden.

Tak minął pierwszy dzień krynickiego festiwalu, który mimo że oficjalna inauguracja nastąpiła dopiero o 20.oo już wcześniej obfitował w bardzo ciekawe wydarzenia. O 11.oo w Sali Balowej Stowarzyszenie Miłośników Opery Krakowskiej Aria rozpoczęło cykl otwartych spotkań z artystami, które odbywać będą się każdego dnia o tej porze. Obył się też koncert - inscenizacja pod Patrią. Kiepura przybył wraz z małżonką do Krynicy, odwiedził też deptak. Pierwszy dzień festiwalu poza wieczorem inaugurującym koncert przyniósł jeszcze doskonały recital znanej sopranistki Ewy Vesin

Dziś kolejny dzień festiwalu, który przyniesie wiele atrakcji. Jedną z nich będzie spotkanie z Małgorzatą Walewską w Starym Domu Zdrojowym oraz wieczorny koncert duetów operetkowych Ze mną Ty, przy Tobie ja w Pijalni Głównej o godzinie 20.


wo/ oprac. na podstawie mat. prasowych, zdjęcia w tekście Tomasz Studniarz / Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju


Patronem medialnym 50. Festiwalu im. Jana Kiepury jest portal MalopolskaOnline.pl

Szczegóły i bilety: www.festiwalkiepury.pl

Program dostępny jest też w dziale Co Gdzie Kiedy MalopolskaOnline.pl
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl