Czwartek, 28 marca | Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
06.10.2017 | Czytano: 130

Odznaczenia państwowe dla śp. Księży Kurzei i Kuczkowskiego (zdjęcia)

W czwartek 5 października w kościele św. Maksymiliana w Krakowie-Mistrzejowicach nadano odznaczenia państwowe Słudze Bożemu ks. Józefowi Kurzei oraz ks. Mikołajowi Kuczkowskiemu.

Obaj kapłani byli związani z parafią w Mistrzejowicach, mocno przyczyniając się do jej rozwoju. Ks. Józefa Kurzeję odznaczono Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Odrodzenia Polski, natomiast ks. Mikołaja Kuczkowskiego - Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski. Odznaczenia z rąk ministra Wojciecha Kolarskiego, podsekretarza stanu w kancelarii prezydenta RP odebrali przedstawiciele rodzin zmarłych kapłanów.

Ceremonię poprzedziła natomiast Msza św. za Ojczyznę, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski. W swojej homilii przypomniał dwa przemówienia z czwartej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Jak zauważył metropolita krakowski, był to niełatwy dla Polski czas – zrzucania pęt komunizmu i przemian gospodarczych.

Dodał, że powszechne były wtedy walki o przetrwanie, świadomość, że zostaje wyprzedawany majątek narodowy, a z drugiej strony - wzywanie do tego, by używać wolności, zapominając o najbardziej zasadniczych sprawach dla pojedynczego człowieka i dla narodu. - Przybywa Jan Paweł II i podejmuje trud głoszenia Bożego prawa. Wszystkie poszczególne miejsca, w których spotykał się z rodakami były związane z rozważaniem poszczególnych przykazań Dekalogu - zaznaczył.

Zauważył też, że papież chciał przypomnieć wszystkim, jakie są prawdziwe i trwałe fundamenty, na których na nowo można budować Polskę i na jakich przesłankach odwoływać się do najbardziej szlachetnych i pięknych tęsknot, które były w sercach wielu Polaków.

Metropolita krakowski nawiązał do przemówienia papieża w Warszawy z 9 czerwca 1991 roku, kiedy wynosił do chwały ołtarzy bł. Rafała Kalinowskiego. Wtedy też Jan Paweł II w centrum postawił przykazanie miłości, które ma również wymiar społeczny. Abp Jędraszewski zaznaczył, że choć od tego czasu minęło już 26 lat, słowa papieża wciąż są aktualne i ważne, również na etapie zmagania o kształt ojczyzny, jakie obecnie się dokonuje. - Jakże ważną rzeczą jest ta nieustanna modlitwa za ojczyznę - podkreślał.

Zebranych wiernych prosił o modlitwę o obecność Boga, pokój w świecie, nawrócenie i pokutę. Przypomniał również zbliżającą się akcję modlitewną "Różaniec do granic", która nie ma być zamknięciem na innych, lecz m.in. otwarciem na sąsiednie kraje europejskie. - Przecież nie chodzi tutaj o to, żeby wokół naszego kraju stworzyć jakiś gorset czy strefę odcinającą nas od innych. To jest Różaniec do granic i poprzez granice - przekonywał.

Poprosił także wiernych, aby w tym czasie modlili się za Europę, a zwłaszcza za odwagę dla niej, która pomoże wrócić do chrześcijańskich korzeni, które w wielu krajach są świadomie niszczone. - Przecież nie zrozumie się Europy, nie zrozumie się także Polski bez Chrystusa! Bez Jego nauki o miłości – bezinteresownej i ofiarnej, aż do końca - przekonywał. Podkreślił też, że ludzie nie dotkną nigdy istoty przemian i nie zrealizują swoich nadziei, jeśli będą one budowane na zwodniczych ideach. - Nie ma innego fundamentu dla nas niż Chrystus, Jego nauka o miłości, Jego wzór, co znaczy być solidarnym z innymi, oddając za innych własne życie, przelewając za innych własną krew. Nie ma innej drogi – tłumaczył.

Zachęcał również do codziennej modlitwy różańcowej w intencji ojczyzny i do odwagi, by przyznawać się do Chrystusa w świecie, który za wszelką cenę chce żyć tak, jakby Pana Boga nie było. - Umacniajmy się w wierze i wspominajmy zasługi tych, którzy byli przed nami. Także te dwie wspaniałe sylwetki kapłanów, którzy po zakończeniu Eucharystii będą w sposób szczególny uhonorowani przez nasze państwo. Módlmy się także za nich, aby ich poświęcenie, ich trud i wysiłek duszpasterski był ciągle aktualny i porywał serca kolejnych pokoleń Polaków, dla których ojczyzna jest prawdziwie matką, jest tym wspaniałym dobrem, o jakim mówił 26 lat temu św. Jan Paweł II, Wielki - dodał na zakończenie.

Paulina Smoroń, zdj. Joanna Adamik, Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl