Aktualności
Sobota, 13 września 2014 20:39

Odsłonięcie obelisku "Ocaleni dzięki Odważnym" (zdjęcia)

JABŁONKA. W 70 rocznicę katastrofy odbyło się odsłonięcie obelisku "Ocaleni dzięki odważnym", który upamiętnia bohaterstwo mieszkańców Orawy i żołnierzy orawskiej placówki AK "Limba" oraz załogi amerykańskiego bombowca.
Nad Górną Orawą 13 września 1944 roku rozegrał się dramat amerykańskiego bombowca 817 Dywizjonu, 483 Grupy Bombowej, 15 Armii Powietrznej Stanów Zjednoczonych. Uszkodzony samolot po nalocie na Blachownię Śląską został zestrzelony przez niemieckie myśliwce. Załoga była zmuszona do ewakuacji i wylądowała na Orawie. Dzięki bohaterskiej postawie mieszkańców i żołnierzy orawskiej placówki AK "Limba" 5 lotników zostało ukrytych.

Organizator spotkania, wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak wprowadził zebranych w klimat wydarzeń z 1944 roku, przypominając o wielkich cechach jak miłość do ojczyzny, czy wyciągnięcie ręki do drugiego człowieka. Obecny na uroczystości Konsul Stanów Zjednoczonych Ameryki - Aaron Luster w swojej wypowiedzi obiecał, że Polska nigdy nie będzie pozostawiona sama sobie.

Ważną kwestię uświadomił zgromadzonym Prezes Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu Robert Kowalski, mówiąc, że amerykańskich chłopców po wylądowaniu chroniła konwencja genewska. Natomiast ani żołnierze AK, ani mieszkańcy Orawy takiej ochrony mieć nie mogli. Za to czego oni dokonali groziła jedna kara - śmierć.

Po tej krótkiej lekcji historii nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie obelisku. Następnie odczytano Apel Pamięci, a żołnierze 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie oddali salwę honorową. Przed obeliskiem złożono wieńce i zapalono znicze.

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Minister Obrony Narodowej, w którego imieniu zjawił się Szef Wojewódzkiego Stanu Generalnego w Krakowie płk Janusz Kurzyna.

er/ zdj. Ewelina Rusnak
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
Bajania
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl