Aktualności
Sobota, 15 lutego 2014 14:03

Odnowiony krakowski dworzec PKP już otwarty

Od soboty, 15 lutego pasażerowie będą mogli korzystać z nowego dworca głównego PKP w Krakowie. Do nowego dworca najlepiej dostać się od ul. Bosackiej (dworzec RDA), bądź od ul. Pawiej (Galeria Krakowska). Nowa stacja Kraków Główny jest pierwszym podziemnym dworcem kolejowym w Polsce i jednym z najnowocześniejszych węzłów komunikacyjnych w kraju.
W jednym miejscu zintegrowane będą usługi przewozowe oferowane przez kolej lokalną, dalekobieżną, Krakowski Szybki Tramwaj, autobusy miejskie, a także autokarową komunikację krajową i międzynarodową.

Nowy Kraków Główny to dworzec w całości zlokalizowany pod powierzchnią torów i peronów. W nowoczesnej przestrzeni pasażerowie będą mogli skorzystać z szerokiego wachlarza usług. Znajdą się tam nie tylko kasy biletowe, centra obsługi klienta i punkty informacyjne, ale i lokale gastronomiczne oraz kawiarnie. W części handlowej dworca będzie można zrobić zakupy. PKP S.A. udostępni pasażerom dostęp do bezpłatnej sieci wi-fi, a dworzec będzie także w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Budowa obiektu zamyka proces tworzenia Zintegrowanego Centrum Transportu. To także końcowy etap budowy Krakowskiego Centrum Komunikacyjnego. Wcześniej w tej okolicy miasta przebudowano układ komunikacyjny po wschodniej i zachodniej stronie magistrali kolejowej. Pod nią zostały poprowadzone podziemne tunele: drogowy i tramwajowy dla linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju północ – południe. Od strony ulicy Bosackiej powstał Regionalny Dworzec Autobusowy. Natomiast od strony ulicy Pawiej dominuje obecnie nowoczesna przestrzeń handlowa, hotelowa i mieszkalna. Komunikację z tą częścią Krakowskiego Centrum Komunikacyjnego ułatwia nowa linia tramwajowa wzdłuż ulicy Pawiej.

Wraz z otwarciem podziemnego dworca głównego, swoją działalność usługową dla podróżnych kończy zabytkowy gmach stojący przy placu Jana Nowaka Jeziorańskiego.

/ab

źródło: biuro prasowe UMK

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl