Aktualności
Czwartek, 7 grudnia 2017 16:08

Od soboty 9 grudnia tramwaje wrócą na ulicę Basztową (zdjęcia)

KRAKÓW. Od soboty, 9 grudnia, ul. Basztowa zostanie udostępniona dla ruchu tramwajów dziennych na odcinku: Stary Kleparz – ul. Basztowa – Dworzec Główny. W dalszym ciągu wyłączony będzie ruch autobusów dziennych oraz ruch tramwajów i autobusów nocnych. Pełne przywrócenie ruchu pojazdów komunikacji miejskiej w tym rejonie planowane jest w późniejszym terminie.
Inwestycja polegała na przebudowie węzłów rozjazdowych Basztowa-Długa oraz Basztowa-Lubicz-Westerplatte-Pawia, a także odcinków torowisk na ulicach Basztowej (od skrzyżowania z ulicą Długą do węzła „Dworzec Główny”) i Westerplatte (od węzła „Dworzec Główny” do ul. Zamenhoffa) wraz z przebudową układu drogowego, jako kontynuacja przebudowy ulic: Podwale, Dunajewskiego, Basztowej.

Przebudowa polegała na:
- wydzieleniu pasa tramwajowo-autobusowego (z poszerzeniem rozstawu między torami dla umożliwienia ruchu autobusów także na węzłach rozjazdowych),
- budowie jednokierunkowej jezdni dla samochodów od Dworca Głównego do skrzyżowania z ul. Długą oraz jednokierunkowej ścieżki rowerowej od strony Plant w stronę do Dworca Głównego.

W inwestycji zadania wykonane zostały wyniesione przystanki tzw. „wiedeńskie” na ul. Basztowej i Westerplatte, umożliwiające wsiadanie z poziomu podłogi wagonów tramwajowych. Torowisko tramwajowe wykonane jest w technologii płyt żelbetowych z wklejonymi szynami z podlewem żywicami poliuretanowymi z matami antywibracyjnymi, ograniczającymi emisję hałasu i drgań od przejeżdżającego taboru tramwajowego.

Łączna długość projektowanego torowiska i węzłów rozjazdowych to 2013,375 metrów pojedynczego toru.

A tak wyglądają ostatnie godziny i prace na dzień przed otwarciem torowiska i skrzyżowania w okolicy Dworca Głównego.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe ZiKT i Urzędu Miasta Krakowa
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl