Aktualności
Środa, 21 lutego 2018 23:40

Obchody rocznicy Powstania Chochołowskiego (zdjęcia)

Obchody 172. rocznicy wybuchu Powstania Chochołowskiego, które odbyły się dziś w tej historycznej miejscowości w gminie Czarny Dunajec, zainaugurowały podhalańskie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Uroczystość rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnym pw. św. Jacka. Potem ich uczestnicy przeszli pod pomnik powstańców, pod którym złożyli wiązanki kwiatów. Byli wśród nich przedstawiciele samorządu, parlamentu, prezydenta RP, szkół, organizacji społecznych i instytucji. Następnie zebrani obejrzeli widowisko pt. „Poruseństwo” na podstawie tekstu Stanisława Apostoła i Adama Błaszczyka, ukazujące wybuch i przebieg Powstania Chochołowskiego.

O przyczynach powstania i jego liderach opowiedziała dr Anna Mlekodaj z Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Przypomniała, że przeciwko ciemiężcom wystąpili ludzi zniewoleni, a na ich czele stanęli nauczyciel i organista Jan Kanty Andrusikiewicz i miejscowy wikary. - Jest to postać patrioty, który swoją wymową, zaangażowaniem, porwał górali do walki o Polskę, tragicznej walki, bo jej efekty były mizerne. Ale dziś możemy być dumni, że tu na Podhalu, chłopi z siedmiu wsi wystąpili do beznadziejnej walki z monarchią austro-węgierską. To świadczy o wielkim patriotyzmie górali - mówił Stanisław Apostoł, odtwórca roli księdza Leopolda Kmietowicza, przywódcy Powstania Chochołowskiego.

Dr Mlekodaj przypomniała, że był to jeden z tych momentów, gdy inteligencja znalazła wspólny język z chłopami i wspólnie podnieśli rękę na ciemiężcę. - Byli to ludzie, w których był gniew, którym ograniczono wolność. Biernym ludziom niewola nie przeszkadza. Ale ludziom, którzy chcą coś zmieniać, niewola doskwiera. W Chochołowie ludzie nie byli bierni - opowiadała.

Posłanka Anna Paluch, która wspólnie z senatorem Janem Hamerskim była gościem uroczystości, przypomniała, że tegoroczne obchody Powstania Chochołowskiego wpisują się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. - Polacy bez wolności żyć nie umieją. I takie powstania, jakim też było poruseństwo chochołowskie, jest jednym z wielu świadectw przywiązania Polaków do wolności - podkreślała.

Na koniec uczestnicy uroczystości zgromadzili się w Szkole Podstawowej im. Powstańców Chochołowskich, gdzie odbyło się m.in. spotkanie z udziałem potomków uczestników powstania.

r/ zdjęcia Piotr Korczak

źródło: podhale24

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl