Aktualności
Środa, 7 listopada 2018 11:06

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada to dzień szczególny w świadomości Polaków. W tym roku cała Polska będzie świętować 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zaprasza wszystkich do uczestnictwa w obchodach organizowanych w Krakowie.
Dzisiaj 7 listopada przy pomniku Józefa Piłsudskiego w Krakowie – u zbiegu ulic Garncarskiej i Piłsudskiego odbył się briefing prasowy dotyczący tegorocznych uroczystości. Wzięli w nim udział:
Piotr Ćwik – wojewoda małopolski,hm. Mariusz Siudek – komendant Chorągwi Krakowskiej ZHP oraz Paweł Firlej – dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Krakowie, Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o., członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Krakowie.

Wystawy, koncerty, konferencje naukowe. W Krakowie aż do 11 listopada odbywać będzie się kilkadziesiąt różnych wydarzeń związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

 Stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości… Drugi raz nikt z nas nie przeżyje tak wyjątkowej rocznicy! Bądźmy razem 10 i 11 listopada 2018 roku. Każdy z nas może w bardzo prosty sposób włączyć się w obchody i stać się częścią historii. Niech połączy nas biało-czerwona! Niech połączy nas polski hymn narodowy! Niech połączy nas Niepodległa! Serdecznie wszystkich zapraszam do udziału w uroczystościach i wydarzeniach, które przygotowaliśmy na 10 i 11 listopada w Krakowie – zachęca wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

I tak w sobotę 10 listopada, o godzinie 13.00, na Rynku Głównym w Krakowie rozpocznie się piknik wojskowy „Służymy Niepodległej”. W programie – pokaz sprzętu wojskowego i występy artystyczne. Będzie też można skosztować wojskowej grochówki, wystąpi również orkiestra wojskowa, a na najmłodszych uczestników pikniku czekać będą gry i zabawy. Ok. godz. 15.00 na Rynku zakończy się także bieg na sto km, który trwał będzie od wczesnych godzin porannych.
Natomiast o godzinie 16.00 bijemy rekord, wspólnie śpiewając Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego! Tekst Pieśni będzie wyświetlany na telebimie, tak by każdy obecny na krakowskim Rynku mógł się przyłączyć.
Końcowym punktem pikniku będzie uroczysty Capstrzyk (odśpiewanie hymnu narodowego, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów przy Wieży Ratuszowej, odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego), który rozpocznie się o godz. 16.30.

10 listopada odbędzie się też druga edycja gier miejskich „Ocalić od zapomnienia”, które organizujemy razem z harcerzami z ZHP Chorągwi Krakowskiej, a które wystartują o godz. 13.00 na Rynku Głównym. Chcemy wspólnie przypomnieć miejsca związane z marszałkiem Józefem Piłsudskim i pierwszymi latami po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Do udziału w grach zapraszamy 3-6 osobowe zespoły (w szczególności rodziny z dziećmi), które staną się „patrolami” rozwiązującymi liczne zadania, rozsiane po całym mieście. Wśród nich nie zabraknie pytań o marszałka Piłsudskiego, zadań sprawnościowych, taktycznych i manualnych. Uczestnikom gier pomagać będą specjalne mapki oraz inne materiały, które każdy uczestnik otrzyma na starcie.

Sobotnie obchody zakończy niezwykłe wydarzenie pt. „Płomień Niepodległości”, które rozpocznie się o godz. 17.00. Najpierw w hali głównej Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” wystąpi orkiestra reprezentacyjna Wojska Polskiego, po czym pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego zostaną złożone wieńce i tam nastąpi uruchomienie instalacji „Płomień Niepodległości”.
Wówczas to na Kopcu Kościuszki rozbłyśnie płomień pamięci: dwie pochodnie gazowe oznaczone godłami narodowymi (z 1918 i 2018 r.), które płonąć będą do końca roku 2018.
O godz. 19.00 w sobotę w hali TG „Sokół” odbędzie się jeszcze koncert pieśni patriotycznych „Od marzeń do niepodległości”, podczas którego usłyszymy m.in. takie utwory jak „Szli do Polski”, „Nadzieja” czy „Patriotyzm”.
Wejściówki na koncert „Od marzeń do niepodległości” można odebrać w sekretariacie Biura Wojewody (ul. Basztowa 22, I piętro, pok. 119, tel. 12 39 21 519).

Z kolei uroczystości w niedzielę 11 listopada rozpoczną się o godzinie 9.30 na Powiślu przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej, gdzie nastąpi uroczyste złożenie kwiatów. Zaraz potem udamy się do Katedry Wawelskiej, gdzie o godzinie 10.00 zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem księdza arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego.
Natomiast o godzinie 12.00, w ramach akcji „Niepodległa do hymnu!”, całą Polskę, od morza do Tatr, połączy wspólny śpiew „Mazurka Dąbrowskiego”. Nasz hymn narodowy zabrzmi też na Wawelu!
Chcemy, by Kraków 11 listopada stał się biało-czerwony. Dlatego na Wzgórzu Wawelskim po mszy świętej będziemy rozdawać flagi państwowe. Zostały one uszyte przez osadzone w Zakładzie Karnym w Krakowie-Nowej Hucie z ogromnej, ponad dwukilometrowej biało-czerwonej flagi, którą rozwijaliśmy 2 maja, w ramach bicia rekordu na najdłuższą flagę narodową.

Na Wzgórzu Wawelskim uformujemy również pochód patriotyczny, który skieruje się na plac Ojca Adama Studzińskiego, gdzie przy Krzyżu Katyńskim zostaną złożone kwiaty. Dalej, ulicami miasta, pochód dojdzie na plac Jana Matejki. Tam, około godziny 12.45, rozpoczną się uroczystości z udziałem Wojska Polskiego. Wojewoda małopolski Piotr Ćwik wręczy odznaczenia państwowe oraz przekaże akty nadania obywatelstwa polskiego. Na koniec uroczystości nastąpi złożenie kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz tradycyjna defilada.

- Mówienie o polskiej drodze do wolności ma tu, w Małopolsce, gdzie ta droga się rozpoczęła – szczególny wymiar. Bo to przecież w Krakowie powstały Legiony Polskie, z krakowskich Oleandrów wyruszyła I Kompania Kadrowa, w Katedrze Wawelskiej znajduje się krypta Józefa Piłsudskiego, a nad miastem góruje Kopiec Niepodległości nazwany imieniem marszałka. To była droga od marzeń do rzeczywistości. Droga, która wymagała wielu poświęceń i determinacji, ale zakończyła się sukcesem. Dlatego zachęcam wszystkich, aby przyłączyli się do radosnych obchodów stulecia odzyskania niepodległości, które odbędą się w Krakowie. Bądźmy wtedy razem i wspólnie pokażmy dumę z naszej historii! – podsumowuje wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

źródło: fot. Tomasz Cichocki i materialy prssowe Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
Bajania
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl