Golemo
Aktualności
Poniedziałek, 6 listopada 2017 13:11

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada to dzień szczególny w świadomości Polaków. W tym roku cała Polska będzie świętować 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zaprasza wszystkich do uczestnictwa w obchodach organizowanych w Krakowie.
Uroczystości rozpoczną się już o godz. 8.00 na placu Jana Matejki przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie głos zabierze wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Po ceremoniale wojskowym i uroczystym apelu nastąpi złożenie wieńców przez przedstawicieli władz rządowych, parlamentarzystów, korpusu dyplomatycznego, władz samorządowych, organizacji kombatanckich i niepodległościowych oraz mieszkańców Krakowa i Małopolski.

Kolejnym punktem obchodów będzie złożenie kwiatów o godz. 10.30 przed Pomnikiem Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu.

O godz. 11.00 w Katedrze Wawelskiej rozpocznie się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem księdza arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Po zakończeniu Eucharystii nastąpi uformowanie pochodu patriotycznego, który wyruszy spod Katedry Wawelskiej i przejdzie na plac Ojca Adama Studzińskiego, gdzie pod Krzyżem Katyńskim zostaną złożone kwiaty.

Ponadto na Wzgórzu Wawelskim rozdawane będą flagi państwowe, by cały Kraków tego wyjątkowego dnia stał się biało-czerwony.

Następnie pochód przejdzie ulicą Grodzką na Rynek Główny, gdzie około godz. 13.00 odbędzie się występ Orkiestry Wojskowej, a zespół Cracovia Danza poprowadzi tradycyjny polski taniec – poloneza.

Uczestnicy obchodów będą mogli również spróbować prawdziwej wojskowej grochówki, która rozgrzeje i doda sił do dalszego świętowania.

Organizator uroczystości – wojewoda małopolski Piotr Ćwik – serdecznie zachęca wszystkich do udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

opr.s/ zdj. Małopolski Urząd Wojewódzki
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
TDP
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl