Aktualności
Piątek, 26 września 2014 20:47

O roli Kościoła w zjednoczonej Europie

Nad tym co łączy, a co dzieli Unię Europejską mówili uczestnicy XIV Międzynarodowej Konferencji z cyklu „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej".
Spotkanie otworzył marszałek Marek Sowa, który objął również patronat honorowy nad wydarzeniem.

Wśród uczestników konferencji, która rozpoczęła się dziś w podkrakowskich Tomaszowicach, biorą udział polscy i zagraniczni intelektualiści, naukowcy oraz przedstawiciele Kościoła katolickiego. Przez dwa dni dyskutować będą oni m.in. o migracjach i ich znaczeniu, kryzysie gospodarczym oraz roli młodych w Europie.

Konferencję rozpoczęło uroczyste przywitanie gości m.in. przez Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego bp prof. Tadeusz Pieronek, Arcybiskupa Metropolitę Krakowskiego kard. dr Stanisław Dziwisz oraz gospodarza regionu marszałka Marka Sowę. – My – Europejczycy stoimy przed wielkim, ale szlachetnym wyzwaniem, jakim jest budowanie mostów ponad wszelkimi podziałami i pokojowe rozwiązywanie konfliktów – mówił marszałek. – Kiedy nam się to uda tu w Europie, będziemy mogli stać się przykładem dla reszty świata. Jak zauważył marszałek, wśród czynników, które integrują europejskie kraje ważne są nie tylko wartości materialne takie jak strefa Schengen czy wspólną walutę, ale przede wszystkim to, co niematerialne: wspólne wartości, cele i priorytety.

W tym roku uczestnicy konferencji wysłuchają wystąpień, które zaprezentują m.in. abp. dr Francesco Montenegro (Arcybiskup Metropolita Agrygentu), Flaminia Giovanelli (Podsekretarz Papieskiej Komisji "Iustitia et Pax"), dr Cezary Kościelniak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) czy ks. prof. Wojciech Zyzak (Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie).

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl