Aktualności
Wtorek, 29 kwietnia 2014 20:46

Nowy festiwal w Małopolsce

Dziesięć zespołów folklorystycznych z różnych zakątków świata: Meksyku, Kolumbii, Tajwanu, Chin, Gruzji, Bułgarii, Turcji, Ukrainy, Polski, Czech, a nawet Ghany odwiedzi w pierwszym tygodniu lipca br. Małopolskę. Dziś marszałek Marek Sowa, członek zarządu Jacek Krupa oraz burmistrz Myślenic Maciej Ostrowski podpisali umowę na organizację Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem.
Blisko 350 artystów wystąpi podczas pierwszej edycji Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. Główna scena zostanie ustawiona na Rynku w Myślenicach, jednak niektóre z wydarzeń artystycznych odbędą się w Wygiełzowie oraz Miechowie. Impreza potrwa od 2 do 6 lipca.

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem 2014 odbędą się dzięki inicjatywie marszałka Marka Sowy. Organizacji imprezy podjęli się Województwo Małopolskie, Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” oraz Miasto i Gmina Myślenice.

– Ten festiwal to pierwsza tak kompleksowa propozycja dla Małopolan i turystów – stwierdził marszałek Marek Sowa. – Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem będą zachęć do poznawania odległych kultur nie tylko poprzez podziwianie występów artystycznych, ale także czynny udział w festiwalowych wydarzeniach np. w barwnym korowodzie czy warsztatach kulinarnych – dodał.

Koncepcja festiwalu jest sumą doświadczeń, jakie Piotr Szewczyk, dyrektor Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem, oraz Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”, zebrali uczestnicząc w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych na całym świecie. Promocja różnorodności kulturowej jest bowiem jedną z najistotniejszych idei całego przedsięwzięcia. Program pierwszej edycji Festiwalu został bardzo dokładnie przemyślany. Komitet organizacyjny spośród blisko 70 zgłoszeń wyselekcjonował te zespoły, które dla polskiej widowni mogą stanowić najciekawszą propozycję. I tak usłyszymy i zobaczymy energiczne tańce oraz muzykę z Ameryki Południowej, akrobatyczne popisy Gruzinów, egzotyczne stroje z Tajwanu czy dynamiczne popisy tancerzy z Bułgarii. Główna scena festiwalowa stanie na Rynku w Myślenicach, tam też odbędą się wszystkie największe wydarzenia – w tym ceremonia otwarcia i zamknięcia festiwalu.

Już 3 lipca goście będą mogli podziwiać widowisko „Muzyka Świata – The Music of the World”. Dzień później nastąpi uroczyste otwarcia Festiwalu. Natomiast 5 lipca zostanie zorganizowany korowód zespołów ulicami Myślenic, prezentacje kapel i grup tanecznych. W ostatni dzień festiwalu, 6 lipca, odbędą się pokazy festiwalowe i ceremonia zamknięcia. Ponadto zaplanowano także koncerty gwiazd m.in. Hanki Wójciak, Pauliny Bisztygi i Angeli Gaber.

Podczas dzisiejszego spotkania, oprócz prezentacji programu imprezy, zaprezentowane zostało także logo festiwalu oraz jego hejnał.

– W logotypie festiwalu znalazł się ptak, który w tym roku nosi na szyi sznur czerwonych korali – symbol Małopolski – tłumaczy dyrektor Piotr Szewczyk. – Natomiast hejnał skomponowany został przez Tomasza Pawlaka, dyrektora muzycznego festiwalu i wykorzystuje motyw z muzyki ludowej z regionu zachodniej Małopolski.
Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem są afiliowane przez International Organization of Folk Art (IOV). Instytucja ta opiera się na statusie oficjalnej konsultacyjnej organizacji pozarządowej UNESCO i tworzy sieć ponad 3 000 naukowców, artystów i ekspertów w dziedzinie kultury i sztuki ludowej w 183 krajach. Honorowy patronat nad Festiwalem sprawują: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Radny Województwa Małopolskiego Mieczysław Kęsek oraz Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Maciej Ostrowski. Budżet festiwalu to ponad 400 tys. złotych, wydarzenie finansowane jest przez Województwo Małopolskie i Gminę Myślenice.


opr.s/

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl